Na záhadnou betonovou chodbu narazili před palácem VČE u hlavního vlakového nádraží dělníci, kteří pracují na rekonstrukci Riegrova náměstí.
Nikdo totiž netuší, k čemu šachta slouží a kde končí.
„Pochází zřejmě z druhé světové války. Na žádných plánech a mapách, které máme v archivu, ale není zaznamenána,“ uvedl mluvčí radnice Václav Svoboda.
Podobných chodeb je pod Riegrovým náměstím podle odborníků zřejmě mnohem víc. Jednu z nich objevila firma, která na prostranství instalovala pomník.
„Podle pamětníků by měly vést k protileteckému úkrytu, který má být na náměstí před masnou. Že je tam nějaký prostor, je údajně poznat při tání sněhu. Byli bychom ale rádi, kdyby se nám přihlásil někdo, kdo má doma podrobnější plány,“ řekl Svoboda.
Neobvyklý nález, který nemá podle mluvčího majitele, by neměl rozsáhlou přestavbu Riegrova náměstí přibrzdit, ale mírně ji prodraží.
„Nepůjde však o žádné horentní sumy. Chodba se musí zpevnit a zazdít, aby tam nikdo nemohl vlézt a aby se nezřítila,“ prozradil mluvčí města.
Rekonstrukce náměstí u vlakového nádraží, která souvisí s výstavbou autobusového terminálu v sousedství, přijde město na více než sto milionů korun a měla by skončit ve druhé polovině příštího roku.
„Krytů je na území města celá řada. Další by měl být pod parčíkem u Novákových garáží,“ dodal Václav Svoboda.