Předpokládaná účast u voleb v Hradci se pohybuje kolem 50 procent. Někde by však mohla být i vyšší – například v domově pro seniory U Biřičky na Novém Hradci, kde se chvílemi dokonce tvořily fronty.

„Chodím volit pravidelně od roku 1945. Nevynechám žádné volby," svěřil se Deníku Ladislav Kalousek, který za dva měsíce oslaví devadesátiny.  Do domova seniorů přišel volit i Jiří Soukup – vytrvalostní běžec, který bydlí nedaleko. „Mám ještě výchovu z doby totality, kdy se chodilo k volbám pravidelně, a kdo nepřišel, byl za to popotahovaný,"  usmíval se běžecký veterán, který neztrácí elán ani ve svých 87 letech.

Podle sociální pracovnice domu důchodců Anny Pivoňkové tu ale bývá zájem o volby i vyšší. „Lidi odradilo to, že můžou volit jen za svůj okrsek. Kdo tu nemá trvalý pobyt, volí jen do Senátu. A ten voliče moc nezajímá," hodnotí volby pracovnice domova. „O přenosnou urnu si zažádalo 17 lidí z domu důchodců. Bývá jich i víc," dodává předsedkyně komise  Ladislava Kolářová.

V Pileticích volí na Šrámkově statku. Na místní tu čekají ne dvoje, ale rovnou troje různé volby

Hradecko – Na Hradecku se do zastupitelstev a do Senátu volí na stovkách různých míst. V Pileticích mají však i třetí volby – do komise místní samosprávy.

Voliči tu hlasují v útulné knihovně na Šrámkově statku. „Máme tu kolem sto padesáti voličů, očekáváme, že jich dorazí něco málo přes polovinu," tipuje účast Jana Chaloupková, která je v Pileticích předsedkyní už nejméně po  šesté.

Volný čas? Čteme si

Lidé se sem včera spíše trousili, žádný nával se rozhodně nekonal. „Jedna paní tu ale čekala dokonce hodinu před otevřením místnosti," přidává úsměvný zážitek komise, která si volnou chvílí krátí většinou čtením.

V pátek odpoledne si na Šrámkův statek přišla odvolit i dvaadvacetiletá Lenka Kutíková. „Letošní volby? No… Je to zajímavé. Jsem vážně zvědavá, jak to dopadne," krčí rameny drobná blondýnka, která si přijela odvolit na kole.  „Rodiče nevolí, od nás jdu jen já a děda," dodává Lenka Kutíková, která od té doby, co je plnoletá, volí pravidelně.

Poměrně volno měla i volební komise ve Formánkově ulici v knihovně města na Moravském Předměstí. Předseda komise však celkovou účast očekává vysokou – kolem sedmdesáti procent.

Zda se bude moci knihovna po dnešním sčítání hlasů pochlubit rekordní účastní jisté zatím není. Na rekordní počet letošních kandidátů tu však upozorňoval nejeden volič. „Snažím se volit vždy. Letos je ale ta velká volební plachta tak nešikovná. Nakonec se mi ji ale podařilo zakřížkovat i za plentou," postěžovala si Erika Ondrušová.

Z velkého počtu kandidátů má obavy také Milena Dvořáková z Hradce. „Viděla jsem včera v televizi video, kde ty hlasy zkoušeli počítat v Praze. Byl to strašně veliký formát, myslím A0. No a jeden ten lístek řešili skoro půl hodiny. Potěš pánbůh, budeme rádi, když budou výsledky pozítří," obává se sčítání hlasů členka volební komise Milena Dvořáková.   (skr, jap, zum)