Provázeli herci

„Loni přišlo kolem 700 diváků. Teď máme ještě několik hodin do zavíračky a už máme přes šest stovek. Věříme, že loňské číslo překonáme," liboval si PR manager divadla Martin Sedláček. Soudě podle desítek lidí mačkajících se před vchodem, tomu tak skutečně bylo. Na mnohé z nich se dokonce vůbec nedostalo.

Ti šťastnější, kteří jeden z hradeckých „stánků kultury" opouštěli, si ale program nemohli vynachválit. Táhly hlavně komentované prohlídky, rolí průvodců se totiž zhostili samotní herci. Lidé tak mohli mnohdy vůbec poprvé vidět své oblíbence mimo jeviště. „Viděla jsem zblízka Pavlínu Štorkovou, to je pro mě opravdu zážitek. Zhlédla jsem tu už všechny její hry," svěřila se teprve čtrnáctiletá Kristýna.

Taková prohlídka ale zabrala půl až tři čtvrtě hodiny. „Záleží, jak jsou diváci zvídaví," vysvětlil Martin Sedláček. Všechny vystavené rekvizity si navíc návštěvníci mohli podle libosti vyzkoušet. „Lidé si mohli na hlavu nasadila hlavu i nohy z Ještěrů," vyprávěl s úsměvem Sedláček.

Pozadu nezůstala ani další hradecká divadla. Třeba v Jesličkách bylo pořádně živo až do tří do rána a Divadlu Drak se zase podařilo vyprodat hned dvě představení.

Noc divadel podruhé
Do zákulisí svých divadel mohou zvědaví diváci nakouknout vždy třetí sobotu v listopadu už od roku 2008, kdy se takzvaná Evropská noc divadel začala oficiálně slavit. Češi se k této kratochvíli připojili teprve loni, už první ročník této akce ale předčil veškerá očekávání.
Tehdy přivítaly otevřené „stánky kultury" přes 40 000 diváků a zúčastnilo se 80 amatérských i profesionálních divadel a souborů z 25 českých a moravských měst.
Letos se výběr divadel rozšířil, v Hradci jste se kromě „Klicperáku" a Jesliček mohli podívat i do Divadla Drak. Téma bylo společné, a to Rok české hudby.

Michaela Zumrová