Někteří to vítají, odpůrců je ve východních Čechách však, zdá se, většina.

„Připadá mi to spravedlivé. My máme domek se zahradou na úzkém, ale dlouhém pozemku. Škrábat chodník podél plotu je mnohdy nad naše síly. Lidi z paneláků nemusejí dělat nic, tam jim to shrabují technické služby,“ zlobí se šestapadesátiletá Marta Krátká z Hradce Králové.

Další přidávají zkušenost, že když si chtějí na chodníku složit písek nebo postavit lešení, hned musí radnici platit za zábor veřejného prostranství. Ale úklid je přitom na nich.

Tím však argumenty příznivců novely schválené poslanci končí. Pravděpodobně už od příští zimy budou za úklid chodníků odpovídat radnice, tedy pokud jim patří.

Zvýší lidem daně?

„Je to špatný zákon. Neumím si vůbec představit, jak to budeme zvládat. Najmout na zimu množství lidí, kteří to budou dělat, pak jim zase najít nějaké vytížení přes léto… Zimní údržba nás bude stát minimálně dvakrát tolik než dnes,“ zlobí se rychnovský starosta Jiří Rokl. A dodal, že pokud dnes jsou lidé zvyklí si před domy sníh odházet, jakmile tuto povinnost zákon hodí na obce, přestanou to obyvatelé starat.

A to se může opravdu klidně stát; zvláště po hrozbách mnohých starostů, že budou muset kvůli nové povinnosti zvýšit daň z nemovitostí nebo poplatky za svoz komunálního odpadu. Některé obce už avizovaly, že se o chodníky starat nebudou a proti úrazům chodců se pojistí.

Pražští radní sice okamžitě po schválení novely před televizníémi kamerami vypočítávali, že bude znamenat zvýšení nákladů na zimní údržbu desetkrát, velké problémy však novela způsobí především malým vesnicím. „Budeme muset pořídit frézu a jednoho zaměstnance, který se o to v zimě postará. Bude to do našeho rozpočtu velká položka,“ stěžuje si starosta Licibořic na Chrudimsku Jiří Blažek.

Místní byli doposud zvyklí se o prostranství před svými domy starat sami. Ale ani to nebylo bez problémů. „Starosti už nyní máme s chodníčkem do místní části Šiškovice, ten musíme prohazovat sami. Lidé si totiž uzklízí jen před svými ploty, nejdou ani o metr mimo svůj rajon,“ posteskl si starosta.

Při nynější ekonomické krizi ale mnozí vidí v „chodníkové novele“ příležitost pro armádu nezaměstnaných. „Když už to budou uklízet města, proč by na to nemohli využít lidi, co nechtějí dělat a jenom si chodí pro sociální dábky? Slyšela jsem, že v některých městech už mají jejich vyplácení podmíněno veřejnou prací. Tohle by přeci byla ideální příležitost,“ domnívá se Helena Winterová z Litomyšle.

Co si myslíte vy?

Kdo by se měl starat o úklid chodníků? Diskutujte a hlasujte v anketě

Úklid chodníků už nebude třeba?

NÁCHODSKO - Zima ještě neřekla své poslední slovo a drží se zuby nehty. Radost z toho mají zejména milovníci zimních sportů a děti. Vrásky na čele však sněhová nadílka dělá nejen silničářům, ale také majitelům chodníků, kteří musejí den co den odklízet napadaný sníh a vrstvy ledu.

Přestože chodníky patří obcím, jejich úklid zůstával na vlastnících přilehlých nemovitostí. To by se však mohlo nyní změnit. Za stav chodníků budou pravděpodobně odpovídat přímo jejich vlastníci. Poslanecká sněmovna tuto středu schválila senátní novelu, podle které by už majitelé domů neměli být odpovědni za škody způsobené jejneutěšeným stavem chodníků. Výjimku by tvořila skutečnost, že majitel domu je zároveň vlastníkem chodníku. Novela ale čeká ještě na případné schválení Senátem.

Co na to radnice v náchodském okrese? “Podle mého soudu je to špatně a není to příliš domyšlené,“ okomentoval rozhodnutí poslanců Tomáš Hubka, starosta České Skalice. Podle něj by to způsobilo městu spoustu problémů a zvedlo by to finanční náklady na zimní údržbu. „Jedním ze zásadních problémů je, že nedisponujeme příslušnou technikou na úklid chodníků. Personálně jsme schopni to zajistit, ale techniku, na níž bychom museli vynaložit nemalé prostředky, prostě nemáme. Kromě toho by se musel změnit plán zimní údržby,“ řekl Deníku Hubka. Za posledních pět roků došlo ve městě Boženy Němcové ke dvěma úrazům na chodnících vlivem jejich špatného stavu. „Řešilo se to pojistkou,“ uvedl českoskalický starosta.

Také Petr Mědílek, starosta Červeného Kostelce, hovoří v této souvislosti o zvýšených výdajích pro město. „Jestliže si nyní někdo vyhrnul desítky metrů chodníku, teď to bude muset udělat město. Techniku sice máme, ale není vhodná na všechny typy chodníků. Někde bude muset nastoupit lidská síla a pro tyto účely máme dva lidi. Pokud by to bylo schváleno, a já si myslím, že ne, nebude tento počet lidí patrně stačit,“ uvedl Mědílek, který před svým vlastním domem nyní chodník uklízí od sněhu ráno a podle potřeby také večer.

Názory občanů a obchodníků se na úklid a údržbu chodníků rozcházejí. „Já bych to uvítala. Už mám přes sedmdesát a nemám dost sil, abych chodník uklízela. Teď napadlo dost sněhu a myslím si, že by to město uklidit mělo,“ svěřila se Marie Pejchalová v náchodské ulici Kamenice. Opačný pohled nabídl Jiří Rosa z České Skalice, který má v ulici Boženy Němcové obchod s obuví. „Podle mě je to vizitka každého obchodníka, aby měl dobře uklizený chodník, i když mu nepatří. Když napadne přes noc sníh, přece nebudu čekat až přijede nějaká fréza a uklidí to. Uklidím to sám, aby se zákazníci nebrodili sněhem. Jsem přesvědčen, že se na to dívají podobným způsobem i mnozí ostatní obchodníci. Já budu uklízet, odpovědnost za případný úraz převezme město,“ dodal Rosa. Petr Soukup z Jaroměře, který je majitelem rodinného domu, trvá na tom, aby vlastníci domů sníh z chodníků uklízeli, i když jim nepatří. „V minulosti patřil úklid chodníků před vlastním domem k samozřejmosti. Domnívám se, že by to tak mělo zůstat. Člověk to dělá pro sebe i pro ostatní spoluobčany. Na to nepotřebujeme vyhlášky a ani zákony,“ prohlásil Soukup. Františkovi Stránskému z Náchoda je lhostejné, zda chodník uklidí majitel domu či město. “Je mi to skutečně jedno. Důležité je, aby byl chodník čistý. Před dvěma lety jsem si v Komenského ulici zlomil v zimě ruku, když jsem upadl na zledovatělém chodníku. Nikdo mi nic nedal,“ postěžoval si Stránský.

HYNEK ŠNAJDAR