Ti nevěřícně kroutí hlavou a klepou si na čelo. „Zatím nebyl pro většinu obyvatel problém, aby si chodník před svým domem uklidili sami,“ říká starosta Smiřic Luboš Tuzar.

Pro obce to však bude znamenat mnohem větší komplikace. A to především pro ty menší. Kromě peněz, kterých není v rozpočtu nikdy dost, budou chybět i pracovníci, jenž si ochotně přivstanou a vyčistí desítky kilometrů chodníků.

Stoupenci zákona, který již prošel Poslaneckou sněmovnou a nyní míří do Senátu, však přicházejí s úvahou, že by odklízení sněhu

mohli zastat nezaměstnaní při výkonu veřejně prospěšných prací anebo odsouzení s trestem obecně prospěšných prací. „Je to krásná myšlenka, ale s těmito pracovníky nemáme nejlepší zkušenosti,“ říká starosta Nechanic Jiří Pechar.

Doplnil, že někdo je skutečný pracant, ale těch není mnoho. „Nad ostatními by musel dohlížet další člověk. Navíc je musíme vybavit ochrannými pomůckami, což taky není levná záležitost. Od tohoto si moc neslibujeme. Raději zaměstnáme několik lidí na dohodu o provedení práce,“ dodal Pechar.

Náklady spojené s veřejně prospěšnými pracemi lidí v evidenci úřadu práce, však z velké části hradí tato instituce. „Mzdové náklady pokrývá příspěvek úřadu práce, zaměstnavatel doplácí jen malou část,“ upřesnil ředitel hradeckého úřadu práce Martin Horák. S odsouzenými nemá obec žádné náklady. Ti musejí svůj trest, který se pohybuje od 50 do 400 hodin, odpracovat ve svém volném čase a zadarmo.

„To je sice pravda, ale přesto jejich pracovní morálka bývá poměrně chabá. To nám nijak nepomůže,“ oponuje starosta Luboš Tuzar.