Starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil si při hodnocení prvních zkušeností nebere servítky. V krku mu leží hlavně autor změny, senátor a teplický primátor Jaroslav Kubera. „Pan Kubera je sice také starosta, ale protože je už delší dobu v Senátu, tak se pravděpodobně zbláznil,“ prohlásil Uchytil. „Ukázalo se, že tento zákon je nesmysl. Nebudeme za několik milionů kupovat drahou zimní techniku, když tady spadne sníh jednou za třicet let. Navíc ani není možné, abychom v našem malém městě uklidili najednou 40 kilometrů chodníků. Tolik lidí v technických službách držet nemůžeme,“ řekl.

Z novinky nejsou odvázaní ani v dalších městech. Jednak proto, že při stávajícím počtu pracovníků nelze zimní údržbu všech chodníků zajistit, a kvůli vysokým nákladům. „Jsou určitě mnohem vyšší. Jen od začátku roku nás zimní údržba stála už téměř 200 tisíc korun a lidé se téměř nezastavili. Máme spoustu přesčasů. Zatímco vloni jsme měli 4,5 kilometru chodníků, letos je to desetinásobek,“ uvedl ředitel Technických služeb Nový Bydžov Josef Kožíšek.

„Myslím, že chodníkový zákon situaci výrazně nezhoršil. Pár majitelů domů sice uklízet chodníky přestalo, ale většina lidí uklízí dál,“ sdělil smiřický starosta Luboš Tuzar. Odhadl, že náklady na zimní údržbu by se mohly zvýšit o desítky tisíc korun.

Dražší údržbu chodníků připouští i Hradec Králové, který se stará o zhruba 400 kilometrů chodníků, tedy dvojnásobně víc než vloni. Krajské město už řeší případy žádostí o odškodnění za úraz nebo škodu po pádu na chodník. Od podzimu na magistrátu leží čtyři žádosti o odškodnění, ale jen jedna souvisí se sněhem.

MARTIN ČERNÝ

Neměli by chodníky opět uklízet občané? Hlasujte v anketě ZDE.


„Brigáda na úklid sněhu? To je chyba tisku“

Hradec Králové – Ještě teď s ním cloumá vztek. Pětasedmdesátiletý Mirek z Nového Hradce se nedávno rozhodl, že si přivydělá úklidem sněhu. U technických služeb, které brigádu vyhlásily, však nečekaně tvrdě narazil. „V novinách vyšlo, že se o tu práci lidi moc neperou. Říkal jsem si, proč to nezkusit. Peníze se budou hodit. Stejně si před domem uklízíme odjakživa sami. Při kalamitě to bylo i pětkrát za den,“ povídá důchodce z ulice Na Úvoze.

Vypravil se do sídla technických služeb, které nabízely tři koruny za úklid jednoho metru chodníku nebo hodinovou mzdu do vyčerpání rozpočtu na zimní období.

„Hledal jsem šéfa zimní údržby, který to má pod palcem. Nějaká žena, asi jeho asistentka, mi řekla, že je nedostupný a že se to pokusí vyřídit. Tvrdila mi, že žádná brigáda není a že je to chyba tisku. Je to od nich sprosťárna,“ rozčílil se opět Mirek. Později už trochu smířlivě dodal, že pokud se zástupci městské firmy omluví, úklid sněhu v ulici neodmítne.

„Samozřejmě se jménem firmy velice omlouvám. Celou záležitost prověřím. Věřím, že to bylo selhání jednotlivce, kterého čeká personální trest v podobě důtky a snížení osobního ohodnocení,“ sypal si popel na hlavu šéf správy zimní údržby technických služeb Tomáš Pospíšil.

S brigádou pro Mirka si ovšem nebyl jistý. „Lidé, kteří u nás pracovali na dohodu, v sobotu končí. Pak začneme sčítat náklady. Pokud budou ještě peníze, tak se určitě domluvíme,“ dodal Pospíšil.

RADEK ŠPRINC