Do jakých destinací se Hradečáci vydávají nejčastěji? „U nás letí hlavně Turecko, Řecko a Bulharsko," říká Radek Šiftař z hradecké pobočky cestovní kanceláře Datour.

All inclusive vede

Lidé podle něj chtějí převážně all inclusive pobyty. Tedy dovolenou s jídlem, pitím a bohatou nabídkou služeb v ceně. Strop, co se týká ceny? „Maximálně dvacet tisíc za osobu, dražší dovolenou lidé nechtějí," dodává Radek Šiftař.

Podobné zkušenosti má ve východočeské metropoli i cestovní kancelář Exim tours. „Už od začátku roku tu zaznamenáváme nárůst nákupů zájezdů. Lidé chtějí nejčastěji do Tuniska, Řecka či do Egypta," tvrdí mluvčí Stanislav Zíma.

Podle analýzy prodeje dovolených na léto 2014, které Deníku poskytla cestovní agentura Invia, která je největším prodejcem zájezdů přes internet na trhu, je průměrná cena dovolené zhruba dvanáct tisíc korun. „Na letní zájezd si lidé nejčastěji vyšetří pět pracovních dní. Zájem o delší zájezdy postupně opadá," doplňuje Michal Tůma z agentury Invia.

Jedině Řecko

„S manželem se chystáme do Řecka. Chceme jet až na začátku září a rozhodně s cestovkou," svěřila se svými plány Anna Vašíčková. Cestovní kancelář je pro ni prioritní hlavně proto, že se nebude muset starat o cestu ani o ubytování. Proč si pár vybral Řecko a ne třeba Chorvatsko? První země je pro ně prý exotičtější.

Chorvatsko si přesto udržuje čelní postavení mezi dovolenkovými destinacemi – hlavně kvůli ceně. Cestovky ale tvrdí, že země už tolik netáhne. Vysvětlení je prosté. Lidé se sem nejčastěji vydávají po vlastní ose. Důkazem, že o Chorvatsko je zájem, je i hradecká cestovní kancelář Skalla, která se specializuje právě na tento stát. „Nabízíme ubytování v kempech a karavanech, dovolená tak vyjde kolem pěti tisíc," říká Petra Teichmanová, podle níž je většina zájezdů už dávno rozebraná.

Objev Slovenska

A letošní novinky? Lidé v Hradci si začínají stále více všímat sousedních států. Hojně se tak míří na Slovensko nebo do Rakouska. A pak také na ostrovy Kapverdy. Na jinou podobně exotickou destinaci totiž v současné době nelétají přímé linky z Česka, dovolená je tak poměrně dostupná.