Královéhradecký kraj se stal dalším českým regionem, kde nemocnost za poslední dny prudce stoupla na epidemickou hranici. „Aktuálně evidujeme v Královéhradeckém kraji celkem 1670 nemocných akutními respiračními infekcemi a chřipkou v přepočtu na sto tisíc obyvatel. V souvislosti s celkovou dynamikou vývoje lze konstatovat, že se jedná o fázi plošné epidemie akutních respiračních onemocnění smíšeného nechřipkového a chřipkového původu.,“ potvrdila včera krátce po poledni mluvčí Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Veronika Krejčí. Nejvíc nemocných je na Hradecku, naopak nejméně pacientů s chřipkou a dalšími nemocemi dýchacích cest aktuálně hlásí Náchodsko.

Nemocné jsou hlavně děti

Od minulého týdne stoupl počet nemocných o tři sta na sto tisíc obyvatel – a to především v dětských kolektivech a mezi staršími lidmi, kteří mají oslabenou imunitu vinou jiných nemocí. Vysoká nemocnost mezi dětmi zatím podle informací Deníku žádnou ze základních nebo mateřských škol nevedla k mimořádným opatřením. Pouze v mateřské školce v Čibuzi na Hradecku včera využili situace, kdy si část rodičů nechala v den pololetních prázdnin děti doma, a školku na den uzavřeli úplně, aby se mezi dětmi virus nešířil.

Nemocnice s předstihem

Na vzrůstající počet akutních respiračních onemocnění naopak už ve čtvrtek zareagovala fakultní nemocnice v Hradci Králové a včerejším dnem omezila návštěvy pacientů na vybraných klinikách a odděleních. „Důvodem částečného zákazu návštěv je ochrana pacientů před možnou nákazou akutními respiračními onemocněními a chřipkou. Ta by mohla výrazně zhoršit jejich stav. Opatření bude platné do odvolání,“ uvedl v této souvislosti mluvčí nemocnice Jakub Sochor.

Koronavirus, ilustrační foto
Boj s koronavirem. Hygienici vydali pokyny pro turisty

Úplný zákaz návštěv platí na celé 4. interní klinice, Plicní klinice a Klinice infekčních nemocí a také na 3. interní klinice – odděleních A, JIP A + B a na odděleních s hospitalizovanými novorozenci Porodnicko- gynekologické kliniky. Na odděleních, kde neplatí tento zákaz, musejí návštěvy k pacientům přistupovat pouze v ústence.

Nemocnice zdravotnického holdingu podle informací jeho mluvčí Lucie Chytilové včera odpoledne podobný krok zatím nezvažovaly.

Dvanáct vážných případů

Lékaři a hygienici zaznamenávají nárůst respiračních onemocnění až na epidemickou hranici v podstatě každý rok. „Klinicky závažné onemocnění chřipkou jsme letos v Královéhradeckém kraji zaznamenali ve dvanácti případech, z toho jeden člověk zemřel,“ uvedla Veronika Krejčí.

Ilustrační fotografie.
FOTO: Služební cesty do Číny se kvůli koronaviru odsouvají