Dvacet lidí z trutnovského závodu Siemens onemocnělo spalničkami a jsou v nemocnici. V továrně byla omezena výroba tak, aby se zaměstnanci, kteří mohou být infekcí ohroženi, nenakazili. „Vzhledem k tomu, že spalničky jsou mezi lidmi snadno přenositelné, je třeba osoby, které byly s nemocnými v blízkém a přímém kontaktu, pokud možno izolovat v jejich bydlišti,“ upozornila mluvčí Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové Veronika Krejčí.

„V současné chvíli je dvacet zaměstnanců na infekčních odděleních v nemocnicích Královéhradeckého a Libereckého kraje,“ potvrdila Deníku mluvčí Siemensu Mariana Kellerová.

U zhruba čtyř stovek zaměstnanců továrny v Trutnově provedli hygienici test na protilátky proti spalničkám.

„Zaměstnanci, u kterých byly zjištěny dostatečné hodnoty protilátek, nejsou infekcí ohroženi a mohou pokračovat v práci,“ uvedla mluvčí.

Zaměstnanci, u kterých protilátky zjištěny nebyly nebo jsou hraniční, nyní v závodě pracovat nemohou.

V trutnovské nemocnici zaregistrovali případy onemocnění spalničkami minulý pátek. Infekční oddělení tam však nemají, proto pacienty přijala Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

„Oblastní nemocnice Trutnov okamžitě přijala vnitřní opatření, tedy nechala v první vlně testovat na protilátky zdravotníky na nejohroženějších odděleních, kde by se mohli s nákazou setkat. V případě nízkých hodnot protilátek dojde k přeočkování zaměstnanců,“ uvedla Magdaléna Doležalová z krajského zdravotnického holdingu, pod který trutnovská nemocnice patří. Připomněla, že žádná z holdingových nemocnic nemá infekční oddělení, takže pacienty se spalničkami nemohou přijímat.

Podle zástupců KHS je v této chvíli zásadní dodržování domácí izolace u rizikových lidí, kteří byli s nemocnými v kontaktu. Pokud se u člověka objeví příznaky spalniček. zejména vyrážka, je nutná hospitalizace. Každý, kdo má příznaky spalniček, by měl použít při kontaktu s lidmi ústenku a ihned konzultovat svůj stav s praktickým lékařem, uvedla Veronika Krejčí.

V kraji zatím zvolna slábne chřipková epidemie. Na konci minulého týdne hygienici evidovali 1206 nemocných na sto tisíc obyvatel, předešlý týden jich bylo téměř o 250 více. Podle Veroniky Krejčí však opět přibylo lidí s vážnými zdravotními potížemi. „K pátku bylo nahlášeno už 47 případů klinicky závažného onemocnění chřipkou a akutních respiračních onemocnění,“ informovala mluvčí. Nemoci letos podlehlo už dvanáct lidí. 

Spalničky jsou přenosné kapénkami. Začínají se projevovat jako běžné virové onemocnění spojené s rýmou, zánětem spojivek, kašlem či teplotou. Až pak se většinou objevuje vyrážka na hlavě a obličeji, která se postupně šíří na celé tělo. Nejúčinnější ochranou je očkování.