„Ano, můžeme hovořit o nastupující chřipkové epidemii. Ve druhém týdnu bylo v Královéhradeckém kraji hlášeno celkem 1582 nemocných akutními respiračními infekcemi a chřipkou v přepočtu na sto tisíc obyvatel. Počty nemocných se zvyšují od Nového roku," prohlásila Katarína Poláková z krajské hygienické stanice.

Domov důchodců: zákaz vstupu

Kvůli zvýšenému výskytu chřipky již fakultní nemocnice uzavřela interní hematologickou, plicní, interní kardioangiologickou, kardiochirurgickou a interní gerontometabolickou kliniku. Od pátku je navíc uzavřena i dětská klinika. „Podle vývoje situace zvažujeme dokonce celoplošný zákaz návštěv v našem areálu. Snažíme se tak chránit naše pacienty," upozorňuje Zdeněk Tušl, lékařský náměstek nemocnice.

Uzavřen bude od pátku i hradecký domov důchodců. „Situaci jsme konzultovali jak s lékaři, tak s krajskou hygienickou stanicí, a proto jsme se rozhodli z preventivních důvodů naše zařízení pro návštěvy uzavřít. Kvůli vyššímu věku našich pacientů je samozřejmě riziko nákazy větší," vysvětluje Martina Černíková z Domova důchodců na Novém Hradci. Rodiny tak mohou své blízké kontaktovat pouze telefonicky nebo zanechat vzkazy na vrátnici nebo u sestřiček.

O průběhu nákazy průběžně informuje krajská hygienická stanice, která sleduje počet nakažených. V současnosti tak lze v Královéhradeckém kraji mluvit o počínající epidemii akutních respiračních infekcí smíšeného nechřipkového a chřipkového původu. Nejvyšší počet onemocnění je na Trutnovsku a Rychnovsku, nejméně nemocných je na Náchodsku.

„Vyhodnocení situace za třetí kalendářní týden tohoto roku provedeme v pátek. Nyní v kraji evidujeme dvacet jedna těžkých chřipkových onemocnění," vypočítala ve čtvrtek Katarína Poláková.

Preventivní opatření ve zdravotnických zařízeních budou platná do odvolání. Lidé tak budou muset v nejbližších dnech návštěvy svých blízkých oželet s výjimkou hradecké léčebny pro dlouhodobě nemocné, kde se o zákazu návštěv v současné době neuvažuje. „Naši pacienti jsou podle zákona proti chřipce očkováni. V současné době tak uzavření našeho zařízení nezvažujeme, situace se však může změnit," říká Radim Faltus z hradecké LDN.

Eliška Dokulilová