Statistiku dnes zveřejnila mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Při červencovém zásahu pomáhali hasičům z Pardubického kraje i kolegové z 11 krajů," řekla.

Hasiči odnášeli drůbež, dezinfikovali haly a techniku dohromady 403 hodin, nepřetržitě by se jednalo o necelých 17 dní. Pohybovali se na farmách v Tisové, Noříně, Netřebech a Kosoříně a podíleli se také likvidaci zdravých chovů v Zářecké Lhotě a Loučkách, které byly vybíjeny preventivně. Vynesli celkem 169.500 kusů drůbeže ze 26 zemědělských objektů, řekla Horáková.

První výskyt ptačí chřipky v chovu 6000 krůt veterináři zjistili 20. června v Tisové na Orlickoústecku. O týden později byla nemoc zjištěna na farmě s 28.000 brojlery v obci Nořín, vzdálené čtyři kilometry od Tisové. Další virus H5N1 veterináři potvrdili v chovech v Netřebech a u Kosořína 11. července. Kromě drůbeže ve velkochovech bylo utraceno několik stovek kusů domácího ptactva v obcích se zjištěným výskytem choroby.

Drůbež se mohla na Ústeckoorlicko znovu vrátit 15. srpna. Nové chovy si mohou pořídit zemědělské podniky i drobnochovatelé. Pro komerční chovy ale stále platí mimořádná veterinární opatření.

Na otázku, jak se ptačí chřipka na Orlickoústecku rozšířila, nebudou mít veterináři asi nikdy stoprocentní odpověď. Verzí je několik, jistá není žádná. Podobně jako čeští odborníci tápou v podobných případech i zvěrolékaři v zahraničí. Kvůli šetření přitom veterináři vyzpovídali desítky osob, které se na farmách a mezi nimi pohybovaly, řekl Radek Axmann z Krajské veterinární správy Pardubického kraje.