Chřipka zahájila frontální útok na obyvatele Hradecka. Jen za poslední týden vzrostl počet marodů v okrese o 53 procent.

Podle posledních statistik hradeckých hygieniků je na okrese 1197 nemocných v přepočtu na sto tisíc lidí. Hradecko vede žebříček nemocnosti celého kraje.

„Intenzivní vzestup jsme zaznamenali u všech věkových kategorií, kromě předškoláků. Nejvíc nemocných evidujeme mezi dětmi do pěti let, a to 3022 na sto tisíc,“ uvádí Krajská hygienická stanice v Hradci na internetu.

V čekárnách je však zatím relativní klid. Lékaři dobře vědí, že to nejhorší teprve přijde. „Počet pacientů s chřipkovými obtížemi je zatím normální danému období. Dá se ale brzy očekávat nástup epidemie,“ řekl praktický lékař Pavel Zikuda.

Začátek chřipkové epidemie odborníci očekávají do dvou týdnů. Tu letošní by zřejmě měl vyvolat agresivní typ viru, který již způsobil epidemii chřipky typu A v řadě západoevropských zemí a rychle se blíží do Česka.

Nejúčinnější zbraní proti chřipce je pravidelné každoroční očkování. V Česku se však tímto způsobem chrání pouze zhruba sedm procent lidí. Jednorázová vakcína proti blížící se chřipkové epidemii je už podle některých lékařů zbytečná.

„Minulý týden jsme zaznamenali enormní zájem o vakcíny. Ale protože tvorba protilátek trvá přibližně dva týdny, tak už neočkujeme. Už ani nemáme co, zásoby došly. Neočkovaní lidé by se měli vyhýbat místům, kde se shromažďují lidé, zásobovat tělo vitamíny, cvičit a otužovat se,“ řekla Jana Förstlová, lékařka očkovacího centra Zdravotního ústavu v Hradci.

Někteří praktičtí lékaři ale ještě proti chřipce bojují. „Z lékařského hlediska je očkování vhodné do konce roku, ale když někdo přijde, tak ho přeočkuji. Pokud se člověk nakazí krátce po očkování, zhoršení průběhu nemoci nehrozí,“ dodal Pavel Zikuda.

Každý rok onemocní chřipkou až dva miliony Čechů, z toho minimálně dva tisíce postižených na následky umírá. Epidemie trvá čtyři až šest týdnů. Ekonomické ztráty dosahují deseti miliard korun. (raš)


ČTĚTE TAKÉ: Jozef Dlhý: Začíná pravá sezona pro šíření viru chřipky (vedoucí krajské hygienické stanice pro čtenáře Hradeckého deníku)