„Lidé pochopili, že tato opatření jsou nutné zlo, jež má ochránit je samé,“ říká starosta obce Vojtěch Eliáš. Pracovníci ve speciálních oblecích usmrtili na sedm tisíc ptáků. Lidé by měli za jeden utracený kus dostat odškodnění padesát korun, mohou si o ně požádat do šesti týdnů. Celkem bylo v Tisové utraceno zhruba šest tisíc krocanů z napadené farmy, z nichž 1800 na ptačí chřipku uhynulo. Ve vsi bylo zabito asi tisíc slepic a kachen drobných chovatelů.
Obavy včera vyvolal nález několika uhynulých ptáků v okolí Tisové. Rozbory však u nich virus H5N1 neprokázaly. „To se asi bude opakovat. Čekáme, že budeme dostávat ke kontrole zvířata z celé republiky,“ říká epizoolog Krajské veterinární správy Hradec Králové Radek Axmann.

Oddechnout si mohou majitelé velkých drůbežářských podniků v okolí Tisové. „Prozatím nemůžeme vyslovit žádné podezření, že by se tento nebezpečný virus nacházel ještě v dalších chovech,“ říká jednoznačně Axmann.

Panika není na místě


Ochránci zvířat tvrdí, že lidé by neměli propadat panice. „Možnost, že by se lidé nakazili od volných ptáků, je téměř mizivá,“ říká Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody. Tvrdí, že nakažení lidé v Asii se zvířaty společně žili ve společných prostorech.

„Když nebudou lidé vysávat hleny drůbeži, aby lépe dýchala, jako to dělají v některých asijských zemích při kohoutích zápasech, nenakazí se,“ dodává Stýblo. Nesouhlasí ani s tvrzením, že se nákaza v krůtí farmě rozšířila z podestýlky, na kterou byla použita sláma z volně přístupného stohu. „Je prokázáno, že nejčastější způsob přenosu ptačí chřipky nejsou volně se pohybující ptáci, ale letecká doprava,“ říká Stýblo.