"Na místě zůstává pouze odpad, který nebyl předmětem sanace a který není pro životní prostředí rizikový. Jde například o skládku komunálních odpadů, která pochází z doby před začátkem vyklízení objektu," uvedla mluvčí kraje Kateřina Nohavová.

Ve Chvaleticích policisté a inspektoři životního prostředí objevili v polovině loňského června rozsáhlé skladiště nebezpečných chemikálií v bývalém průmyslovém areálu. Na místě se našly kromě tlakových lahví s bojovým plynem fosgenem a jinými plyny i kyanidy, soli těžkých kovů, radioaktivní látky, další sloučeniny a rovněž upravené plynové pistole. Část chemikálií skončila ve spalovnách nebezpečného odpadu v Ostravě a Ústí nad Labem, část byla přepracována a uložena na skládky.

V první etapě, která byla ukončena v listopadu 2006, bylo zlikvidováno na 56 tun odpadů, v druhé etapě od letošního července do listopadu pak dalších přibližně 50 tun. Poslední akcí byla likvidace takzvaných odorizačních jednotek, kterou odborníci provedli kvůli zápachu v chladném říjnovém počasí.

Náklady na likvidaci skladu dosáhly přibližně 26 milionů korun, většinu peněz poskytl stát. Pardubický kraj chce náhradu vynaložených peněz vymáhat, provozovatel skladu Ladislav Pilc z Jihlavy byl však březnu prohlášen Okresním soudem v Jihlavě za mrtvého, vyšetřování dalších osob, které se ve skladu pohybovaly, policie dosud neuzavřela.