V této souvislosti se nejčastěji skloňuje Ukrajina. V hledáčku ji mají některá krajská nemocniční zařízení, tak i hradecký Dopravní podnik.

„V tuto chvíli se snažíme probádat cestu přijetí pracovníků z Ukrajiny. Tady však narážíme na legislativu, kdy vláda vypsala kvóty jenom na některé profese. Teoreticky to možné sice je, ale prakticky je to zatím jen velmi těžce realizovatelné," řekl Deníku ředitel hradeckého Dopravního podniku Miloslav Kulich s tím, že důležité teď bude navázat kontakty s ukrajinskou stranou a vytipovat si vhodné lidi.

„Vláda nám v tom nepomůže. Máme už několik cest, které chceme prozkoumat. Nebude to však jednoduché. Pokud takové lidi na Ukrajině nalezneme, museli by přijet do Čech, my je zaměstnat a postupně rekvalifikovat," dodal Miloslav Kulich.

Do MHD i špitálu se slovníkem v kapse

Práce, která Čechům nevoní? Dříve možná stavařina. Dnes se však počet oborů, které lidi nelákají, zvyšuje. V Česku na stavbách pracují tisíce ukrajinských dělníků, nyní by je mohli následovat další jejich krajané.

Do země by však nepřišli dělat „špinavou práci", ale obory, které využívá každý a bez kterých by náš život nebyl komfortní.

V cizině „loví" zaměstnance dopravní podniky, ale i nemocnice. Ty totiž řeší akutní nedostatek sester a hledat by je mohly právě na Ukrajině nebo třeba v Polsku. „Ačkoli v žádné z krajských nemocnic zaměstnanci z Polska ani z Ukrajiny na pozici všeobecné sestry dosud nepracují. Zdravotnický holding KHK možnosti získání těchto pracovních posil prověřuje," prozradila tisková mluvčí kraje Martina Götzová.

Problém s nedostatkem zdravotnického personálu mají špitály napříč republikou. Nejinak je tomu v nemocnici v Novém Bydžově, která spadá pod kraj. Uzavírání oddělení tu však zatím nehrozí. „Díky restrukturalizaci péče v letošním roce se podařilo dosáhnout takového stavu, který je dlouhodobě udržitelný jak personálně, tak odborně," dodala mluvčí hejtmanství.