Drahý výkup

„Výkup pozemků pro hřbitov by byl finančně náročný," řekl. Před pár lety sice radnice uvažovala, že do rozšíření kuklenského „cintorínu"  investuje 90 milionů, nicméně tehdy se peníze v rozpočtu nenašly.

Volno hlásí
jen Pouchov

Prakticky jediným hřbitovem ve stotisícovém krajském městě, který není za hranou své kapacity, je ten v hradecké čtvrti Pouchov. Aktuálně hlásí pro urny 76 míst.
Radní ale přiznávají, že mimo obyvatel Pouchova, ho občané z jiných městských částí příliš nevyužívají.
S kapacitními problémy bojuje i hřbitov na Novém Hradci Králové a v Plotištích.

Opraví i zastávku

Teď se zvažuje jiná alternativa, a to rozšířit lesní hřbitov v Malšovicích, který patří městu. Pro urnové hroby tam je nabídka bez omezení. Plocha pro pohřebnictví by zde mohla dosáhnout až 55 hektarů, v současnosti se pro tyto účely využívá asi jen jedna třetina. Součástí je i hřbitov pro domácí mazlíčky, hlavně psy a kočky.

Rozšíření místa posledního odpočinku v Malšovicích se plánuje na dvě etapy. V té první by se měla vybudovat cestní síť, mobiliář nebo provozní a technické centrum. Úprav se podle plánu dočká také vstupní prostor hřbitova a okolí blízké zastávky MHD. Vzhledem k množství plánovaných úprav a jejich rozsahu je ale rekonstrukce hřbitova v Malšovicích otázkou příštích několika let. Dříve jak za tři roky se tedy Hradečané nových hrobů zřejmě nedočkají.

Michaela Zumrová