Zřejmě ještě dlouhá cesta vede ke smíru mezi hradeckou radnicí a petenty, kterým se nelíbí vize vystavět na místě hájenky U Dvou šraňků Lesní centrum, které se u místních vrylo do paměti jako UFO.

Ještě větší propast mezi oběma znesvářenými tábory se utvořila v těchto dnech, kdy vyšlo najevo, že radnice již koná potřebné kroky k odstranění staré fořtovny. Jenže od příprav k činům vede ještě dlouhá cesta a nikde není psáno, že připravované povolení na odstranění stavby musí být tím konečným řešením.

„Vše souvisí s kroky, které odsouhlasila jak rada, tak i poslední zastupitelstvo. Tedy na místě hájenky postavit enviromentální centrum," řekla Deníku náměstkyně hradeckého primátora Romana Lišková s tím, že ani toto rozhodnutí nemusí být konečné. „Ještě se kolem povedou dlouhé debaty. A vše nakonec stejně musí opět posvětit jak rada, tak i zastupitelstvo," uvedla Romana Lišková, kterou nejvíce mrzí fakt, že se kolem UFA rojí mnoho polopravd a fám, které však žijí vlastním životem jen v oblasti sociálních sítí.

„Je mi líto, že i když jsem nabídla všem odpůrcům ze strany petentů jednání, tak mě doposud nikdo k jednání nevyzval," dodala náměstkyně, která si v poslední době zvyká i na to, že je pro mnoho odpůrců zbourání hájenky nepřítelkyní číslo jedna. „Ani nevíte, kolik zlého a nehezkého jsem si o sobě v poslední době na internetu přečetla. A většinou to jsou anonymové, kteří se mi ani nedokáží podívat do očí," řekla Romana Lišková a upřesnila informace stran připravované demolice.

„Povolením demolice vlastníkovi vzniká obecně řečeno veřejné právo stavbu odstranit. Není to tudíž jeho povinnost a může od demolice klidně ustoupit a zvolit například variantu opravy," informovala náměstkyně a přidala příklad v podobě fotbalového stadionu, který má již 3 roky povolenou demolici, ale zatím pořád stojí a slouží stále svému účelu. „Rozhodnutí o demolici má narozdíl od stavebního povolení neomezenou platnost. Takže k ní může, ale také nemusí dojít," doplnila Romana Lišková.

Boj o hájenku U Dvou šraňků ještě zdaleka nekončí. Město však dál připravuje projekt UFA. I když i ten může skončit u ledu. „Pokud to nevyjde (získat povolení a peníze na stavbu, pozn. redakce), bude město jednat s městskými lesy o návratu objektu do jejich vlastnictví s tím, že by hájovnu městské lesy zrekonstruovaly na dva služební byty pro své zaměstnance," uvedla mluvčí hradecké radnice Magdaléna Vlčková.

Tvrzení proti tvrzení

Podle ní by náklady na opravu hájovny byly kolem šesti milionů korun. Avšak ani jedna varianta nepočítá s tím, že by objekt dál využíval současný nájemce Miroslav Vojtěch. Ten by měl do konce ledna vyklidit část, kde chová zvířata a k prvnímu květnu pak opustit i svůj byt.

K tomu se však hradecký Robinson stále nemá a osočuje vedení radnice z toho, že jej z fořtovny, kterou obývá čtyřicet let, vyhazuje protiprávně. Dokonce odmítá i tvrzení, že mu město chtělo vyjít vstříc a nabídlo mu k obývání jiné hájenky či jiné odpovídající bydlení. „Nikdo za mnou zatím nepřišel. Jen jednou mi chtěli nabídnout takovou malou špeluňku na okraji lesa. Ale až ve čtvrtém patře," to jsem odmítl a dál zvažuji další kroky," řekl Deníku Miroslav Vojtěch. Jaké to však budou, nenastínil. Podle všeho však chce celou svoji kauzu dovést až do soudní síně.

Nařčení, že mu město nenabídlo adekvátní bydlení, však radnice rezolutně odmítá. „Tyto nabídky ze strany města přišly," řekla náměstkyně primátora Romana Lišková, která za celou kauzou druhé kapitoly boje o hájenku vidí neochotu protistrany se dohodnout. „Pan Vojtěch s městem nekomunikuje. Vždy odkázal na svého právního zástupce doktora Buchara. Snažili jsme se proto kontaktovat jeho, ale zatím bez jakékoliv odezvy," řekla náměstkyně Romana Lišková s tím, že pokud se Miroslav Vojtěch do konce dubna nevystěhuje, bude město postupovat podle zákona.