Některé historky jsou dnes už skoro k neuvěření. Třeba ta, jak do centra východočeské metropole zabloudilo divoké prase a poté, co pořádně vyděsilo jednu ženu, uteklo, skočilo do Orlice a uplavalo pryč. Ano, i odchyt takových zvířat hradečtí strážníci pamatují.

„Činnost je skutečně různorodá a řešení jednotlivých situací vyžaduje, aby strážníci byli odborně připraveni na téměř každou situaci. Každé zvíře totiž ve chvíli, kdy je ohrožené, zraněné či má strach, může být nebezpečné," přitakává mluvčí městské policie Eva Kněžourová. Jen za poslední víkend  tak „strážci zákona" pořádali hon na poštovního holuba, dvě užovky, šest koťat, zraněného kocourka a pět zatoulaných psů.

Koně na letišti, pštros u ČKD

V minulých letech šlo i exotičtější kousky: odchycen byl například papoušek žako nebo malá medvídkovitá šelma – nosál červený. Na letišti si městští policisté políčili na koně, kteří se zaběhli na přistávací plochu. „Strážníci vzpomínají i na setkání se pštrosem, kterého odchytávali na poli nedaleko ČKD, zajímavé bylo i setkání obyvatel Hradce s fretkou pobíhající v herně Obchodního domu Carrefour a nijak neobvyklá nejsou ani  oznámení občanů, týkajících se problémů s netopýry. Jejich kolonie se jednou usídlila v jedné z chatek u Stříbrného rybníka a jejímu odstěhování pomohla až hlasitě puštěná hudba," vypočítává Eva Kněžourová.

Někdy si zvěř poradí sama

Běžnou praxí je i to, že lidé ťukají do telefonu číslo 156 jen co vidí opuštěného ptáčka. Jenže ne vždy je nutné opeřencovu situaci řešit. „Ptačí mláďata nejsou navzdory obecně vžité představě v drtivé většině případů ani vypadlá, ani opuštěná. Proto se je rozhodně nesnažte zachraňovat dříve, než se o tom poradíte se zkušeným ornitologem nebo s pracovníkem záchranné stanice," upozorňuje záchranná stanice Jaro Jaroměř, se kterou policisté spolupracují. Nejlepší je tak ptáčka vysadit na strom a on se brzy sám vzchopí.

U jiných zvířat však odborníci manipulaci raději nedoporučují. Například u hadů, i těch totiž městská policie odchytávala už několik. Ve většině případů jde o neškodné užovky, které jsou pak vypuštěny do přírody, v jednom případě ale policisté narazili i na hroznýšovce bahamského.

Za první čtvrtletí tohoto roku odchytili strážníci celkem 129 zvířat, které byly poté převezeny do útulku, či do záchranné stanice. Za loňský rok bylo strážníky lapeno přesně 509 zvířat. Někteří tvorečci míří volné přírody, jiní na veterinární kliniku, na záchrannou stanici či do útulku.