Největší letecká přehlídka v České republice Czech International Air Fest (CIAF) se zatím stěhovat nebude.
Organizátoři uvažovali o přesunu show z Brna do Hradce Králové kvůli stále většímu civilnímu letovému provozu v jihomoravské metropoli. Nakonec zůstávají na letišti v Tuřanech.

„Jedním z důvodů je, že v Hradci chybí navigační zařízení, které by mohlo navádět letadla za špatného počasí. Je tam také nedořešené palivové hospodářství,“ uvedl Aleš Cabicar z agentury Czech Airshow Agency, která přehlídku pořádá.
Pořízení navigace, střediska pro řízení letového provozu a dalšího zařízení by podle Tomáše Kvítka, ředitele společnosti Letecké služby Hradec, která se o letiště stará, přišlo na desítky milionů.

„Já bych v zázemí takový problém neviděl. Na hradecké letiště sedají i proudová letadla a nemají s tím žádné potíže,“ řekl Tomáš Kvítek.
Letiště patří městu. Výdaje v řádu desítek milionů korun nyní radnice neplánuje.

„Čekáme, jak dopadne projekt národního výcvikového centra záchranného systému. Podle toho budeme do letiště investovat. Pouze na CIAF rozhodně osmdesát milionů nedáme. Byl by to velký přepych. Ale pokud se objeví investor, budeme o tom jednat,“ řekla náměstkyně primátora Pavla Finfrlová.
Hradec Králové tak v příštím roce znovu uvidí skromnější přehlídku International Flying Display (IFD), která měla letos premiéru. „Součástí show, která se uskuteční 13. a 14. června, bude sólová i skupinová akrobacie a ukázka historických letounů. Pětihodinový program chceme obohatit o proudová letadla,“ dodal Aleš Cabicar.