Letecká show CIAF se možná vrátí do Hradce. Radnice byla na „špionáži“ vBrně

Letecká show Czech International Air Fest (CIAF) by opět mohla zakotvit na bývalém vojenském letišti ve Věkoších. Pohádka? Ne tak docela.

Vedení radnice o víkendu vyjednávalo v Brně se zástupci pořadatelské agentury Czech Airshow Agency o podmínkách přesunu leteckého dne.

„Město Brno i Jihomoravský kraj změnily postoj a chtějí CIAF i nadále podporovat. Festival tak zřejmě na Moravě zůstane i příští rok. Agentura má ale o hradecké letiště zájem. Ať už kvůli CIAF nebo jiným akcím. Do měsíce bychom se měli sejít nad konkrétními návrhy,“ uvedl náměstek primátora Josef Malíř.

Pořadatelé přestěhovali festival do Brna v roce 2003 kvůli špatnému logistickému vybavení hradeckého letiště. „V Brně ale narůstá letecký provoz a my musíme pozastavovat program, abychom nenarušili letecký provoz. Spřibývajícím počtem linek bude pořádání akce nemožné,“ řekl jeden z pořadatelů Aleš Cabicar. Proti leteckému dni navíc pravidelně protestují obyvatelé okolních obcí.

Obě strany se podle Malíře shodly na nutnosti vyzkoušet připravenost hradeckého letiště například formou menšího leteckého dne.

„V příštím roce by na letišti vHradci neměly být žádné akce podobného charakteru, takže by se to hodilo. Plánovaná stavba humanitárního centra vareálu záměru neuškodí. Naopak. Letiště bude muset být zařízeno na přijímání velkých letadel, což by usnadnilo přípravu CIAF,“ řekl náměstek primátora.

„Může jít o show typu CIAF, ale i něco jiného. Třeba zjistíme, že je to na hradeckém letišti zcela nereálné a budeme hledat dálší alternativy. Musíme to nejprve pečlivě prověřit,“ dodal Aleš Cabicar.

Poslední, devátý, ročník CIAF se vHradci uskutečnil vroce 2002. Letecké dny vkrajské metropoli každoročně přilákaly desítky tisíc diváků. Na letišti se představily desítky typů letadel ze všech koutů světa. Mezi nejatraktivnější patřily vystoupení akrobatických skupin. Ktradičním účastníkům leteckých dnů Patruille de France, italské Frecce Tricolori či Biele Albatrosy ze Slovenska.

Radek Šprinc, Hradecký deník

 

 

CIAF letos pokazilo počasí

BRNO - Mezinárodní letecký festival v Brně­-Tuřanech přilákal o třetinu méně návštěvníků než vloni.

Milovníci vojenského letectví nemohli zůstat o uplynulém víkendu doma. Kdy jindy na jednom místě uvidí akrobatická esa z Francie Breitling Jet Team, maďarskou legendu Petera Besenyeiho, americký taktický letoun B–1B Lancer nebo třeba obří strategický transportér C–17 Globemaster.

Nejen to návštěvníkům nabídl čtrnáctý ročník mezinárodního leteckého festivalu CIAF 2007. Lidí však přišlo o třetinu méně než loni.

„Oba dny areál letiště navštívilo patnáct tisíc lidí, což je méně než před rokem. Může za to špatné počasí, které nám moc nepřálo. Přesto můžeme být spokojeni aspoň s průběhem akce. Obešlo se to bez problémů, a to jsme dokonce předváděli za běžného provozu letiště Tuřany,“ prohlásil mluvčí festivalu Jiří Fiala.

Vážnější situaci neřešili ani strážníci či policisté. „Jenom jsme odtahovali jedno auto a dvakrát hledali rodiče chlapců, kteří se ztratili. Obojí dopadlo dobře,“ uvedl mluvčí strážníků Zdeněk Novák.

Návštěvníky čekal bohatý program. Kromě umění pilotů ve vzduchu mohli obdivovat i přesné aerodynamické tvary letounů zaparkovaných na zemi. Letadel se do Brna slétlo přes sedmdesát z šestnácti armád světa.

„Nejvíc se mi líbila akrobatická vystoupení. Hlavně Slovák s MIG–29. Jen jsem kroutil hlavou, co s tou stíhačkou dělal,“ poznamenal jeden z diváků Karel Hašků.

Andreje Tolka, který přijel na tuřanské letiště až ze Slovenska, zaujal největší exponát festivalu. „Překvapil mě americký Globemaster. Netušil jsem, že dokáže přistát na tak krátkém prostoru. Vzhledem k jeho velikosti je pilot opravdu velmi dobrý,“ konstatoval Tolko.

Necelou minutu po tom, co v neděli přistáli poslední parašutisté uzavírající celý program, se spustil prudký liják. Déšť tak symbolicky ukončil letošní ročník CIAFu. Ten příští se uskuteční šestého a sedmého září opět v Brně.

Filip Sušanka, Brněnský deník