Šestnáct zemí představí své letouny na 17. ročníku letecké show CIAF. Na hradeckém letišti se sletí 4. a 5. září.

Stále ještě v jednání jsou letectva Velké Británie a Spojených států amerických. Úplně poprvé se v Čechách představí piloti z Litvy. Nad hlavami návštěvníků proburácí jak bojové letouny, vrtulníky, stíhačky i dopravní letouny. Celkem se ukáže téměř stovka strojů.

„Nebudou chybět ani pozemní ukázky, lidé si letadla budou moci prohlédnout na staré dráze,“ uvedl na tiskové konferenci Vladimír Grygar, letový ředitel show. Zahájení bude tradičně patřit české armádě, hradeckým ovzduším prolétnou všechny typy, kterými vojáci disponují.

Zájem návštěvníků na sebe zcela jistě strhne Tygří letka, vzdušné koráby, které se dají bezpečně poznat podle namalovaného obrázku pruhované šelmy, někdy jsou letadla pruhovaná celá. „Jsou to letky s piloty, kteří dělají víc, než je jim ukloženo, je to prostě elita,“ vysvětlil Aleš Cabicar z pořádající agentury.

V sobotu bude letiště přístupné už od osmi hodin ráno, první letouny však přisviští až v jedenáct hodin. Program potrvá do pěti hodin do večera. Přehlídka bude po oba dva dny stejná. Do Hradce se show CIAF vrátila vloni po sedmi letech. Loni se přišlo podívat celkem 50 tisíc lidí.