Bezvadně připravená přistávací dráha bez jakýchkoliv nečistot a zajištění bezpečnosti pilotů i diváků. To je nyní prvořadá starost personálu hradeckého letiště, kde se o víkendu uskuteční mezinárodní letecká show CIAF.

Přípravy na přehlídku vojenské letecké techniky sice začaly hned po zimě, kdy se opravovaly trhliny a propady na celém systému drah, ale vrcholí samozřejmě v tomto týdnu. „Překartáčovali jsme celou dráhu, zkontrolovali spáry, případně je zalili asfaltem a odstranili z nich rostlinky. Ve čtvrtek na dráhu vjede patnáct cisteren, aby ji pokropily a vymyly zbytky nečistot,“ uvedl ředitel letiště Roman Zindulka.

Letiště zároveň vysekává z okolí ranveje trávu, kterou postupně odstraňuje i z úlů, na nichž se často pohybují diváci. K tomu využívá speciální sekačku ovládanou vysílačkou.

Zároveň pokračují práce na dokončení oplocení celého areálu letiště. Ty však budou pokračovat až do konce roku a některé úseky se dokončí až v příštím roce. „Budeme jedním z mála kompletně oplocených českých letišť,“ tvrdí Roman Zindulka. Vysvětlil, že oplocení letiště je velice důležité, zejména kvůli neukázněným divákům, kteří vstupují do neveřejných částí letiště a nevědomky ohrožují svoje zdraví či životy.

Při leteckém dnu, tedy v sobotu a v neděli, bude pro případ potřeby zabezpečena i hladina sousedního Správčického písníku. Na ní bude připraven motorový člun s dvoučlennou posádkou pro případ havárie letounu či katapultáže pilota.

Jediným větším nedostatkem hradeckého letiště je chybějící systém pro přistávání letadel například za husté mlhy nebo nízké oblačnosti. Blýská se však na lepší časy. „Realizace projektu pro přijímání letounů na královéhradecké letiště za ztížených povětrnostních podmínek je na velmi dobré cestě,“ sdělila náměstkyně primátora Pavla Finfrlová.

Letecká přehlídka CIAF se na hradeckém letišti koná v sobotu a v neděli. Letiště bude otevřeno od osmi hodin, letový program začíná v 11 hodin a potrvá zhruba do 17. hodiny. Ve vzduchu i na zemi se představí devět desítek strojů.

Zde si přečtěte on-line s organizátory Alešem Cabicarem a Jaroslavem Sukem.
O příletu první letky čtěte zde.