Informace o pětimilionové pokutě, která hrozí letecké show CIAF, zveřejněná některými médii, se nezakládá na pravdě. Pořadatelé akce měli porušit zákaz Evropské agentury pro bezpečnost letectví, když na víkendové show své vystoupení předváděly čtyři letouny Blaník L-13 akrobacii, jejichž provoz není povolen.

„Zákaz byl vydán v pátek 3. září večer a platil až od neděle. Určitě nebudeme proti pořadateli letecké show CIAF zahajovat žádné správní řízení ani jiné kroky,“ uvedla Jitka Ungerová z Úřadu pro civilní letectví s tím, že pokud by se akce konala tento víkend, už by to problém byl.

Navíc pokutu by dostal provozovatel nebo majitel letadla. „Mně jako pořadateli nikdo nic oficiálně nesdělil, tuto skutečnost jsem se dozvěděl až prostřednictvím médií. Nejsem si vědom, že bychom porušili nějaký zákaz,“ reagoval Aleš Cabicar, pořadatel letecké přehlídky.

„Zřejmě došlo k nějakému omylu, protože nás jako organizátora leteckého dne se to ani netýká. Pokud by neměli piloti v pořádku doklady, byl by to pro nás problém, ale v tomto případě je to záležitostí majitele stroje,“ prohlásil letový ředitel CIAF Vladimír Griga.

Na leteckou show letos přišlo kolem padesáti tisíc návštěvníků. K vidění byla téměř stovka strojů.