Sedm odvážlivců, mezi nimiž byla i jedna žena, se v Mlékosrbech na zamrzlém koupališti ochotně svléklo do plavek a s drkotajícími zuby, husí kůží či promodravělými rty se oddávali letním radovánkách.

Vzduchem tak létali badmintonové košíky a poblíž byly rozloženy lehátka se slunečníky. \„Viděl bych to dneska na takových 32 stupňů Celsia. Peče to pořádně. Radši jsem se namazal opalovacím krémem s dvacítkovým faktorem,\“ hodnotil počasí jeden z recesistů Roman Klouček. Poznamenal, že při mazání krémem mu pomalu opadávaly chlupy na nohou. Jen co se všichni pořádně opálili, vydali se směrem na zamrzlou hladinu koupaliště. \„Konečně si užiji svého oblíbeného motýlka a pak si zaplavu i prsa,\“ říká hlavní organizátor Mirek Tupec a vzápětí se vrhá jen v plavkách na ledovou plochu zasypanou vrstvou sněhu.

Zvědavci, kterých se tady letos sešel rekordní počet, ho notně povzbuzovali. \„Letos to bylo vážně krásný. Přišly více jak dvě stovky lidí, jenž se výborně bavily. Opravdu jsme si to užili,\“ schodují se všichni otužilci. Vrcholem \„horkého letního dne\“ však bylo ponoření se do tří stupňové vody. Vysekaná díra v ledu se stala výzvou pro tři odvážné.

\„Bylo to příjemné ohřátí. Přeci jen jsem se ale nejdřív zahřál vnitřně. Litr svařáku a nějaká slivovice byla to pravé. Naštěstí nepřijela má obvodní lékařka, od které jsem měl ponor zakázaný, takže jsem si ho ujít nenechal,\“ uvedl jeden z plavců Mojmír Drábek. Čtyři cimrmanologové se však ke koupeli přemluvit nenechali. \„Nešel jsem do vody, abych nevyvolal vlnu tsunami. Vždyť víte jaká pohroma by hrozila,\“ vysvětlil Miloš Musil alis Milhaus, který přijel až ze Zruče nad Sázavou.

\„Je to vynikající akce, kterou pořádá bezvadná parta lidí. Sranda musí být a za rok přijedu určitě zase,\“ dodal. Téměř po hodině plážových aktivit už promodralost rtů i celého těla všech odvážných dosahovala nebezpečných rozměrů. Zdravotní sestřička s bandaskou horké griotky už také nestíhala prohřát všechny zkřehlá těla, proto všichni zamířili do obecní hospody

. \„Příští rok bude jubilejní desátý. Určitě si přichystáme překvapení,\“ poznamenal hlavní organizátor Mirek Tupec. (sir)