Někteří lidé se v bazénu díky díře vysekané do ledu koupali, jiní leželi v plavkách na lehátkách a pod slunečníky. Blázni? Na Bydžovsku a Chlumecku v posledních letech normální. Co na tom, že je leden.

Program jedenáctého setkání příznivců legrace a fiktivního českého velikána Járy Cimrmana začal v místní hospodě seminářem o jeho životě a díle. Přítomní se například dozvěděli, že prvním držitelem zlatého slavíka v dějinách světové pop music byl právě Jára Cimrman. Tomu prý řád zlatého slavíka udělil halíčský monarcha…

Následné otevření Cimrmanovy pláže se letos mělo konat před hospodou, ale pořadatelé nakonec plán změnili. „Rozhodli jsme se udělat tento akt u koupaliště, aby byl zachován jakýsi kolorit této akce,“ vysvětlil mlékosrbský hostinský a samozvaný předseda České společnosti cimrmanologické na Bydžovsku Mirek Tupec.

Návštěvníci? Ti doslova řvali smíchy. „To jsem ještě nezažil. O této akci jsme se dozvěděli v novínách, tak jsme se přijeli podívat. Je to neuvěřitelné, co někteří lidé dokáží vymyslet za blbiny. Skvěle se bavíme a příště přijedeme určitě zase,“ řekl Pavel Vačkář, který do Mlékosrb přijel s celou rodinou.

Spokojeni byli také „účinkující“. „Jsem tady už asi počtvrté, je to nádherný. Voda byla perfektní,“ řekl Jiří Vávra, který do Mlékosrb dorazil s partou kolegů hasičů z Kosic. „Nijak jsem se neotužoval. Včera jsme se dohodli, přijeli jsme, a tak jsem do vody vlezl,“ dodal.

„Jsem velice spokojen a už teď se těším na příští ročník. Zda bude pláž opět v Mlékosrbech, nebo někde jinde, zatím nechci předjímat. Jára Cimrman sám sebe označoval za světoběžníka, tak je logické, že jeho pláž je putovní,“ řekl Mirek Tupec. Ostatně, tradice otevírání Cimrmanovy pláže vznikla v lednu roku 2001 ve Skřivanech u Nového Bydžova.