Do Hradce přijela unikátní zvonohra, tleskaly jí stovky lidí

Takový byl páteční Večer církevních památek, součást desátého ročníku veletrhu turistických možností Infotour a Cykloturistika, který v hradeckém kongresovém centru Aldis skončil v sobotu.

Zvonoherní program nazvaný Roaming Bells viděly odhadem tři stovky nadšených návštěvníků, kteří obdivovali Pražskou mobilní zvonohru i umění nizozemské umělkyně. Podle organizátora Františka Skopce patří Rosemarie Seuntiens ke špičkám v Evropě. „Cítíte, že hrou žije a že muzika jde z ní,“ chválil.

Pražská mobilní zvonohra patří k největším na světě. Skládá se ze sedmi zvonů o celkové hmotnosti 4950 kilogramů, přečemž nejmenší zvon váží „jen“ pět kilo, největší 860 kilogramů. Kompletní nástroj váží dvanáct tisíc kilogramů. Zvonohra se z Hradce Králové vydá do belgického Wawre.

Davy lidí zaplnily hradecké kostely

S velkým zájmem veřejnosti se setkaly už podvečerní komentované prohlídky památek čtyř církví. Zájemci navštívili husitský Sbor kněze Ambrože, pravoslavný dřevěný kostelík sv. Mikuláše v Jiráskových sadech, evangelický kostel v Nezvalově ulici, římsko-katolický kostel Nanebevzetí Panny Marie na Velkém náměstí a nedalekou katedrálu sv. Ducha. „Velký zájem o církevní památky mě překvapil, nečekal jsem to. Návštěvnost byla taková, že někde se dokonce tvořily fronty,“ byl mile překvapen stovkami zájemců o prohlídku kostelů František Skopec.

Velkým zážitkem bylo rovněž zvonění šesti hradeckých zvonů. Kromě osmitunového Augustina zavěšeného v Bílé věži se rozezněly rovněž zvony Michal, Kliment a Václav umístěné v katedrále i další v evangelickém kostele a ve Sboru kněze Ambrože.

“To byl ohromný zážitek, když najednou zvonilo tolik zvonů. Úplně jsem cítil, jak to hýbe se vzduchem,“ svěřil se návštěvník Petr Skočdopole.

Zvony a církevní památky nadchly. Pivní stezky? Ani náhodou, říká organizátor

Podle Františka Skopce by veřejnost mohly v dalších letech zaujmout třeba šlechtické rody z Hradce Králové.

Po velice úspěšném Večeru církevních památek a koncertu obří mobilní zvonohry by příští rok mohla na veletrh Infotour a Cykloturistika navazovat podobně místně a historicky zaměřená akce. Potvrdil to organizátor turistického veletrhu František Skopec ze společnsoti Nucleus. „Mělo by to být něco, co sem patří. Je třeba si uvědomit, jak je Hradec cenným městem, stačí jen nechodit s klapkami na očích.

Rád bych, abychom se i do budoucna drželi města, kraje a historie,“ prohlásil. Dodal, že jako součást veletrhu a současně odborné konference určitě nebudou nikdy pořádat akce typu pivních cyklostezek. Domnívá se, že veřejnost by mohly třeba zajímat šlechtické rody z Hradce Králové. Pochvaloval si letos zvolené téma, tedy zvony.

„Hradec je městem zvonů,“ je přesvědčen a vypočítal, že jen na Velkém náměstí a v jeho blízkosti se nachází osm zvonů. Litoval, že při pátečním večerním zvonění nemohli lidé slyšet zvon z kostela Nanebevzetí Panny Marie. „Má špatné srdce, hrozilo by jeho puknutí. Letos se bude opravovat,“ uvedl František Skopec.