Rozsáhlá rekonstrukce za 140 milionů korun čeká čistírnu odpadních vod v Hradci Králové. Nutnost modernizace areálu, který je v provozu od roku 1995, vyvolal vstup České republiky do Evropské unie.

„Česko se zavázalo, že bude od ledna 2011 čistit odpadní vody podle přísnějších norem Evropské unie. Současné technologie nám ale neumožní dosáhnout limitů dusíku a fosforu, a proto musí dojít k výměně zařízení,“ uvedl ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) František Barák.
Většinu nákladů na rekonstrukci, která skončí v září 2010, zaplatí VAK z vlastních zdrojů. Dotací ve výši 50 milionů korun na přestavbu přispělo ministerstvo zemědělství. Evropská unie žádosti o peníze nevyhověla.

„Je to paradox. Všechny tyhle zákony vznikají v Bruselu. Nutí nás do investice, která je sice potřebná, ale sami čističku nemají a pouštějí všechno do moře,“ glosoval primátor Otakar Divíšek.

Cena za výměnu technologií čistírny se promítne také do vodného a stočného pro příští rok, které má na Hradecku stoupnout o 14,5 procenta. „Zhruba čtvrtinu zdražení, to znamená dvě koruny na kubický metr, představují náklady na rekonstrukci čističky,“ potvrdil Barák.

Nové filtrační zařízení výrazně zvýší kvalitu vody, která po vyčištění putuje do řeky Labe. „Jedná se o první použití pokrokové technologie Biostyr v Čechách, kdy dusík z vody během filtrace odstraňuje biomasa. Díky tomu zachytíme ročně o 140 tun dusíku ve vodě víc,“ řekl šéf VAK.

Střední tok Labe by se podle odborníků měl dostat do lepší třídy jakosti. „V současnosti je to třída tři, tedy voda znečištěná. Chtěli bychom dosáhnout stupně mírného znečištění, což je pro střední tok vynikající. Zároveň to pomůže snížit zatížení Severního moře,“ dodal mluvčí Povodí Labe Václav Jirásek.
Čistírnou v Hradci Králové ročně projde osm milionů metrů krychlových vody. Areál slouží pro region s více než sto tisíci obyvatel.
. . .