Vstup ČR do schengenského prostoru asi dost kompikuje práci cizinecké a pohraniční policie…

Služba cizinecké a pohraniční policie v současné době prochází zásadními organizačními změnami. Dotknou se všech jejích policistů zařazených na hraničních přechodech i ve vnitrozemí. Odejde od nás přibližně 85 lidí. Ale žádný policista o práci nepřijde. Někteří budou převeleni na jiné služební místo, další budou pracovat dál u cizinecké policie ve vnitrozemí, jiní přejdou na okresní ředitelství Policie ČR – konkrétně na obvodní oddělení a na dopravní inspektoráty.


Znamená to, že vaše útvary čeká i určité stěhování?
Ano, na přelomu roku 2007 až 2008 se budeme stěhovat do budov vhodných pro reorganizovanou cizineckou policii, kde vzniknou nové takzvané Inspektoráty cizinecké policie. I nadále se však budou zabývat problematikou pobytu cizinců na území ČR, povolováním a kontrolou jejich pobytu i odhalováním trestné činnosti páchané cizinci.


Vrcholí období léta, takže nyní máte asi větší klid?
Letní měsíce pro nás nejsou dobou odpočinku, spíše naopak. S větším přílivem cizinců a turistů z mimo unijních států máme víc práce a administrativy spojených třeba s povolováním jejich pobytu u nás. Zabývat se musíme i kontrolou zaměstnávání zahraniíčních dělníků.


Kolik cizinců je vůbec evidováno v našem kraji ?
Ve východních Čechách legálně žije téměř 27 tisíc cizinců, na Hradecku 4500. V roce 2003 jsme vyhostili 3500 cizinců, loni už jen 600 a letos do června 126 cizích státních příslušníků.