Přijeli si vydělat peníze a teď budou rádi, když se dostanou domů. Někteří cizinci žijící na Hradecku neustáli tlak finanční krize a raději chňapli po velkorysé pomocné ruce státu, který jim zaplatí cestu do vlasti.

„Evidujeme šestatřicet žádostí cizinců z Hradecka. Všichni už jsou mimo republiku,“ uvedla Běla Hejná z ministerstva vnitra.

Stát v únoru spustil projekt Dobrovolné návraty. Vláda na něj uvolnila 60,7 milionu korun. V první fázi chtělo Česko pomoct dvěma tisícům cizinců. Kromě letenky dostávají dospělí na cestu 500 a děti do 15 let 250 eur.

„Návraty jsou omezené buď osmi měsíci nebo počtem žadatelů do dvou tisíc. Po čtyřech měsících už máme 1646 žádostí. Vláda proto schválila pokračování o další dva tisíce lidí. Částka se ale sníží na 300 a 150 eur,“ řekla šéfka projektu Běla Hejná.

Podmínkou k podání přihlášky je, že cizinci musí žít v Čechách legálně, přišli o práci v důsledku krize a nejsou schopni si zaplatit cestu.

„Na Hradecku podali nejvíc žádostí Mongolové. Když zjistí, že ta práce není pro ně, raději přijmou peníze a odcestují. To třeba Vietnamci se snaží hledat jiné způsoby obživy. Část jich začne podnikat, další podrží krajané. V jejich komunitě mají silné vazby,“ uvedla mluvčí cizinecké policie v Hradci Ivana Ježková.

Trvalý pobyt, který cizinci získají po pěti letech dlouhodobého pobytu, má na Hradecku 1931 lidí. Povolení nad 90 dnů vlastní 3470 osob.

„U trvalých pobytů patří mezi nejsilnější skupiny Ukrajinci, kterých je 653, máme tu také 325 Vietnamců, 265 Slováků, 152 Poláků. Žebříček dlouhodobých pobytů vedou opět Ukrajinci s 1927 osobami, pak je tu 405 Slováků, 214 Mongolů, 199 Vietnamců a 163 Moldavanů,“ řekla Ivana Ježková.

Díky vysokým školám však na Hradecku žijí i lidé z exotických zemí, jako například Srí Lanka, Jemen, Kuvajt, Alžírsko, Keňa, Mauritius, Peru, Sierra Leone, Pobřeží Slonoviny, nebo se zde zdržuje 75 osob z Malajsie.

„Jejich kriminalita nevybočuje z normálu. Nejčastěji šetříme maření výkonu úředního rozhodnutí, kdy tady zůstanou přes vyhoštění. Mohou dostat dva roky vězení nebo mohou být na deset let vyhoštěni.“

Smutnou výjimkou byla loňská vražda novorozeněte asijského původu, které našli mezi odpadky zaměstnanci třídičkyv Pileticích. Vraha policie nedopadla.

Přes sto cizinců z Pardubicka si nechalo návrat zaplatit

Pardubicko - K dobrovolnému odchodu zpět domů se rozhodli zejména Mongolové. Vietnamci si hledají cesty, jak zde zůstat.

V únoru se rozhodl stát prostřednictvím Projektu dobrovolných návratů řešit problém s cizinci, které v naší zemi zaskočila ekonomická krize a přišli o práci. Týká se i Pardubic, kde byly zaměstnány ve Foxconnu a dalších firmách stovky, ale spíše tisíce zahraničních pracovníků.

Podle vyjádření radnice využil možnosti státem financovaného návratů domů pouze zlomek z nich. Informace ze zdrojů ministerstva vnitra ale mluví o jiných číslech. Podle náměstkyně primátora Štěpánky Fraňkové se do projektu přihlásilo a odcestovalo z Pardubic do země původu sedm lidí. „Jednou to byla Ukrajina a zbytek Mongolsko,“ uvedla před nedávnem.

Vláda přitom v projektu počítala s tím, že v první fázi bude dvěma tisícovkám cizinců uhrazeno 500 eur na dospělého a polovina na dítě a k tomu letenka. Do dnešních dnů nebyla v rámci celé republiky tato kvóta vyčerpána.

Živnost i družstva

Pardubickou radnici malý zájem cizinců nepřekvapil. „Vietnamci nemají vůbec zájem odjíždět. Ve chvíli, kdy jsou propuštěni, zažádají o živnostenský list. Má s tím zkušenost nejen náš živnostenský úřad, ale i přeloučský a chrudimský. Anebo zakládají družstva, kde působí jako družstevníci, čímž se také vymaní z pozice zaměstnanců. Co máme zprávy, tak Mongolové, kteří přijdou o práci, se vrací domů i s celými rodinami. Dělali jsme si průzkum na našich základních školách – k září 2008 jsme měli zhruba pětačtyřicet cizinců. Nyní mongolské děti, které nejvíce chodily na ZŠ Erno Košťála, už tam prostě nejsou. Takže ti se spíše vrací domů, Vietnamci v žádném případě,“ popsala dosavadní zkušenost Štěpánka Fraňková a dodává:. „Byla jsem v Plzni a tam je situace daleko vážnější, tady se nám nebezpečná vůbec nezdá.“

Projekt dobrovolných návratů by měl být ukončen buď po dosažení počtu dvou tisíc cizinců či v polovině října, tedy osm měsíců po jeho zahájení. Podle nejnovějších čísel z minulého pátku bylo do projektu zaregistrováno celkem 1621 zájemců, ponejvíce z Mongolska. Daleko za nimi následují státní příslušníci Uzbekistánu, Vietnamu a Ukrajiny. V případě pardubického Inspektorátu cizinecké policie, který má celokrajskou působnost, jde o 127 lidí. K pátému červnu skutečně odletělo domů z České republiky 1561 osob. (pd)