Ukrajinka Oleška by ráda vyvedla svou rodinu z bídy prací v Královéhradeckém kraji. Věděla přesně, co by chtěla dělat, jen cestu zvolila tu nejhorší: Obrátila se na ukrajinského – dle jejích slov – mafiána. „Chtěl po mně šest tisíc eur, že vše zařídí. Donesl mi papíry, vyplnila jsem je a jela s nimi do Lvova na úřad. Tam mi řekli, že to jsou lejstra k ničemu. Mafián mi peníze nevrátil. Zkusím to znovu sama,“ vyprávěla mladá žena.

Proč mají práci?


„Všude po Čechách narůstá nezaměstnanost. Jak je možné, že zde pracuje tolik cizinců, když naši nemají práci?“ napsala redakci Deníku Jarmila Novotná z Hradecka.

Odpovědi z pracovních úřadů byly shodné: cizinci zde vykonávají práci, o kterou „domácí“ nemají zájem. „Volné pracovní místo musí být minimálně třicet dní v nabídce pracovních příležitostí pro uchazeče o zaměstnání z České republiky nebo zemí Evropské unie,“ vysvětlila pracovnice královéhradeckého úřadu práce (ÚP).

Neprojeví-li o ně nikdo zájem, může být teprve pak nabídnuto zájemci o práci z tak zvaných třetích zemí. Cizinci mohou být v České republice zaměstnáni pouze za předpokladu, že splnili dvě základní podmínky: bylo jim uděleno povolení k pobytu a povolení k zaměstnání.

O legalizaci pobytu rozhodne naše cizinecká policie, povolení k zaměstnání vydá pracovní úřad. „Žadatel se obrací na ten úřad, do jehož územní příslušnosti spadá místo vykonávané práce. Délka povolení se různí podle aktuální situace na trhu práce,“ sdělila pracovnice ÚP.

O vydání povolení k zaměstnání může požádat cizinec osobně nebo tím může na základě plné moci pověřit svého potenciálního zaměstnavatele nebo blízkou osobu.

Ve východočeském regionu vloni žilo 27 307 cizinců s povoleným pobytem. Nelegální přebývání, spojené většinou s vykonávanou nebo zamýšlenou pracovní činností, odhalili policisté u 126 kontrolovaných osob.