Od října se i domácnostem značně přitíží. Daň z přidané hodnoty (DPH) totiž vzroste ze současných deseti na dvacet procent, a to ve zboží i službách.

Navýšení nebude zpočátku všude o celých deset procent, ale s postupem času se sazba začne dorovnávat.

Rodiny s dětmi citelně zakusí za půl roku změny sazeb DPH. Měsíční výdaje jim finančně odeberou z pěněženek o několik set korun více. Podraží téměř vše až na některé základní potraviny, jako jsou chléb, brambory, zelenina mléko a ryby. Také dětská výživa a potraviny pro diabetiky zůstávají pod nižší sazbou.

Ceny u tohoto druhu zboží vzrostou přibližně o pět procent.

Změny se nevyhnou ani zdravotnictví

Palčivě se toto opatření dotkne i zdravotnictví. Zvýší se výdaje pojišťoven a ceny léků vzrostou. Česko tímto krokem předčí i celou Evropu a v rámci unijních zemí dosáhne prvenství, protože daň ve zdravotnictví se v ostatních sdružených zemích pohybuje přibližně okolo osmi procent.

Občané můžou očekávat i zvýšení cen za návštěvy u lékaře. Při příchodu na lékařskou pohotovost se uvažuje dokonce o variantě dvou set korun, namísto současných devadesáti. ,,Pro Fakultní nemocnici v Hradci Králové to bude nepříjemné období, zvýší se nám náklady na odvody ze 3,5 na 5 procent. Budeme muset šetřit a vyrovnat se se snížením příjmu,“ podotkl k zvýšení DPH ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové Roman Prymula.

Změna by měla nastat u receptů na léky, bude se platit recept, nikoli položka. „Ceny léků budou vyšší. Samozřejmě u některých kategorií léků s vyšší cenou a doplatkem bude nárůst, vzhledem k navýšení daně z přidané hodnoty, mnohem vyšší,“ prozradila hradecká lékárnice Martina Kvašinská. Pobyt v nemocnici přitom přijde z nynějších šedesáti korun pro pacienta na den na sto korun denně. Zdražení, které přijde za půl roku, se bude týkat vody, elektřiny, knih, časopisů, bytů. Některé věci je možné vyřešit včasnou reakcí. Pokud chce kupříkladu někdo rekonstruovat byt nebo stavební práce či opravy auta, musí si pospíšit, než dojde k navýšení daňové sazby. U potravin a léků podnikat nějaké kroky dopředu, kvůli datu spotřeby, prakticky nelze. Je také dobré být ostražitý a nepodléhat panice, kterou by prodejci mohli chytře zneužít.

Nejdražší knihy v Evropě

Na sociální síti Facebook vznikla aktivita na ochranu knih „Prosím, podpořte výzvu na obranu knižní kultury v České republice !“ Uvádí se v ní: „Průměrná DPH na knihy ve vyspělých evropských zemích je mezi 5 až 6 procenty. Se započítáním všech zemí EU 7,5procenta.

Osm zemí EU má na knihy dokonce speciální sazbu, která je zdaněním řadí například i pod potraviny nebo léky. Velká Británie a Irsko mají DPH na knihy nulové!!! U nás je DPH na knihy v současnosti 10 procent, ale vláda zamýšlí zvýšit sazbu na 20 procent. Tímto v historii bezprecedentním skokem se propadneme téměř až na samotné dno Evropy“.

Za co všechno občané zaplatí více

potraviny s nižší sazbou ­ nárůst pět procent minimálně: výživa pro diabetiky, dětská výživa, chléb, ryby, mléko a zelenina

ostatní potraviny, jako je maso, vejce, sýry, jsou mimo nižší sazbu

dále se zdraží: městská hromadná doprava, vodné, elektřina, vstupné na kulturní akce, zdravotní péče, knihy