„Jé, ta je nějaká hubená," říká malý klučina mamince. Nadšeně přitom sleduje vystoupení legendární helikoptéry zvané Kobra – možná největšího taháku letošního CIAF, tradičního leteckého dne v Hradci Králové.

Vrtulník, který americká armáda využívala ve válkách ve Vietnamu, Iráku  i Afghánistánu, vystupuje na území bývalého Československa vůbec poprvé.

A je to perfektní show! Černý stroj s namalovanými výhrůžnými zuby na čumáku couvá,  létá bokem, jakoby pokývá hlavou divákům, točí se dokola. Je to tak – i Kobra může tancovat…

„Je to unikátní chvíle. A navíc mám radost, že Kobra tady zůstane i po leteckém dnu," mne si spokojeně ruce Vladimír Griga, šéf leteckých služeb v Hradci.

Kobru, stroj, jejž dobře znáte i z filmů o nepřemožitelném Rambovi, „vodí" po nebi důstojník v záloze Jiří Podolský, který na vrtulnících nalétal více než 6500 hodin. S americkým bojovníkem má však na kontě jen nějakých deset. „Přitom si všimněte, jak náramně si rozumějí," upozorňuje hlasatel na letišti.

Kobří tanec je jedním z čísel v dlouhé řadě. Některá jsou klasická, jako vždy například zdobí CIAF let stíhaček Gripen, chlouby české armády. „Vystoupení je pro nás důležité. Chceme tak veřejnosti poděkovat za podporu, kterou nám vyjadřuje," vysvětluje velitel vzdušných sil armády Jiří Verner, proč  jsou stíhačky vždy v programu hradeckého leteckého dne.

Gripeny – to je nálož adrenalinu i hluku, stejně jako exhibice dalších superrychlých strojů, například francouzské stáje Breitling. Vystoupení českého akrobata Marka Hyky je zase neuvěřitelné kreativitou – ale vlastně i tím, že se letci neudělá špatně. „Ze začátku mi bývalo dost na zvracení," přiznává.

Dnes je z něj mistr oboru. 
I jemu však určitě přijde vhod dozor z nejvyšších míst. V sobotu totiž navštívil CIAF kardinál Dominik Duka, mimochodem rodák z Hradce. A to je přece svatá záruka.

Speciální bomber pro kardinála

Je to světově proslulá letecká bunda. Oblečení do pasu, typický střih s naducanými rameny, prostě klasika, kterou nosí piloti na celé planetě. Zkrátka bomber. Podobný kus do svého šatníku však dostal od pořadatelů i kardinál Dominik Duka, který v sobotu navštívil leteckou show. Pozor, ale není to jen nějaký obyčejný bomber – má podšívku v kardinálské barvě, tedy červené.