„Ze šedesáti zdejších pacientů je v tuto chvíli 17 s pozitivními testy na covid. Z toho sedm již zítra přejde do stavu vyléčených. Všichni pacienti mají lehký průběh nemoci,“ informoval o situaci v hradecké LDN šéf krajského zdravotnictví Aleš Cabicar a dodal, že koronavirem je zde nakaženo i pět lidí z personálu, tři sestry a dva sanitáři: „Během úterý začne v zařízení plošné testování.“

Plošné testování čeká od úterý i klienty a pracovníky hradeckého domova pro seniory U Biřičky. Celé zařízení na Novém Hradci navíc putuje do karantény. „V tuto chvíli máme potvrzenou nákazu u jedné klientky. Ta je nyní hospitalizována v hradecké fakultní nemocnici. Dalších sedm našich zaměstnanců má příznaky této nemoci,“ informovala ředitelka novohradeckého zařízení Daniela Lusková a dodala, že kvůli tomu, že se nemocná klientka pohybovala po celém zařízení a zaměstnanci s příznaky ještě na testy čekají, přistoupí Domov důchodců k plošnému testování všech 330 klientů a 220 zaměstnanců.

Z hradecké Mýtské ulice vyráží konvoj armádní polní nemocnice
FOTO, VIDEO: Hradecký MASH vyrazil směr Praha

Toto testování provedou tři zdejší vyškolené sestry. „Máme 500 testovacích sad z fakultní nemocnice a v úterý nakoupíme dalších 700 sad tak, abychom jich měki dost na další testování,“ uvedla Daniela Lusková.

Provoz Domova U Biřičky je zatím bez komplikací. „Se zařízením jsme v kontaktu, disponuje s dostatkem ochranných pomůcek i personálem. Od čtvrtka zde pomáhá i pět studentů programu sociální práce. Studenti zastupují personál, který vypomáhá v dalších zařízeních v regionu,“ řekl náměstek pro oblast sociálních věcí Vladimír Derner. To potvrdila i Daniela Lusková a dodala, že zařízení je připraveno poskytnout zázemí zaměstancům, kteří nyní v rámci pracovní karantény mohou jezdit pouze do práce a domů a musí omezit své další aktivity.

Problém s nemocí covid hlásí i jičínský domov pro seniory. V něm je nyní pozitivních 14 zaměstnanců a 10 klientů. Zdejší personál musí okamžitě do karantény. Samotný domov tak nyní potřebuje zdravotní sestry i pečovatelky.

Covid-19 lůžka který vyčlenila Náchodská nemocnice v rehabilitačním pavilonu, kde se starají o pacienty s koronavirem
Na Hradecku přibylo za neděli 130 pozitivních, přes 60 lidí se uzdravilo