Dostavba hal se naplno rozjela na konci minulého roku. Stavební firma rychle dokončila železobetonový skelet druhé haly a začala ho oplášťovat. „Kondice obou objektů je i po zhruba šesti letech v dobrém stavu. Stavební práce jsou již v plném proudu, aktuálně probíhají zemní práce, dokončujeme hrubou stavbu a opláštění,“ popisuje stavbu, kde práce zastavily úřady v březnu 2015, ředitel CTP pro Českou republiku David Chládek. Firma do zastavení stavby prostavěla 270 milionů korun. „Počítáme řádově s 15% navýšením nákladů,“ dodává šéf CTP v Česku.

Povolení město vyměnilo za parkoviště

Vleklý spor začal, když se jistilo, že započatá stavba nemá potřebná povolení. Firma dostala od úřadů několik pokut a budování skladů na okraji města zastavila. Následně vypukla zákopová stavba, kdy magistrát vedený primátorem Zdeňkem Finkem za Hradecký demokratický klub (HDK) stavbu zablokoval. Následovaly pokusy o urovnání sporu, ale i žaloba CTP proti městu. Po podzimních volbách v roce 2018 se vedení města vyměnilo a na jaře příštího roku nakonec došlo k dohodě, kterou následně stvrdila většina zastupitelů. Firma se městu a jeho obyvatelům za svůj postup omluvila a město umožnilo společnosti získat potřebná povolení výměnou za 15 milionů korun na vybudování parkoviště u fakultní nemocnice.

Nejlepší ze špatných řešení

„Pro mě je to vítězství zdravého rozumu. Ty haly vytvářely velmi negativní vjem při vjezdu do města. Firma může pokračovat ve stavbě, vniknou nové haly a nová pracovní místa a místo bude vypadat velmi hezky,“ ohlíží se dnes za dlouholetým sporem současný hradecký primátor Alexandr Hrabálek.

Konec vleklého sporu vítá také hradecký senátor a zastupitel za HDK Jan Holásek, který byl při klíčovém hlasování zastupitelů před bezmála třemi lety proti: „Jsem rád, že haly by měly být dostavěny a celá věc směřuje k vyřešení. Je dobře, že si město před lety stálo za svým a šlo s developerem do sporu. Následné uzavření dohody s developerem, který již haly rozestavěl, bylo nejlepší ze špatných řešení. Jsem ale přesvědčený, že podmínky dohody mohly být pro město výhodnější, zejména výše finanční kompenzace pro město.“

Z tragické nehody v Nechanicích
Srážku s autem na přechodu pro chodce žena nepřežila

V areálu má působit logistická firma

Získání potřebných povolení pro dostavbu hal ale společnosti CTP trvalo víc než dva roky. „Pro získání všech potřebných povolení v co nejkratším možném čase jsme v minulých letech dělali maximum a stejně tak oceňujeme opravdu intenzivní úsilí a korektní přístup všech dotčených stran. A to přes všechny překážky, které nás v průběhu přípravy projektu potkaly,“ říká dnes diplomaticky ředitel CTP v Česku. Podle něj už dokončení projektu nic nebrání. „Polovina prostorů je již předobsazená. Typově jde o společnost z oboru logistiky,“ uvádí bez dalších podrobností David Chládek.

Ilustrační foto
Pacientů s kovidem v hradeckém kraji přibylo

Celkem má mít dvojice hal plochu víc než 14 tisíc metrů čtverečních. Projekt areálu se ale na začátku počítal i s možným rozšířením areálu a další dvojici hal. „Stejně jako v jiných regionech na českém trhu, i v rámci Královéhradeckého kraje v současnosti ověřujeme možnosti dalších případných investic,“ dodává ředitel CTP pro Českou republiku David Chládek.