„Prosím platit. Dohromady? Nebo zvlášť? Máte drobné?" nese se učebnou Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové. Tedy napřed v angličtině, pak teprve v češtině. A studenti si píší a po lektorce Lence Shanahan opakují.

Vůbec poprvé se totiž na univerzitě koná jazykový kurz pro patnáct zahraničních studentů, kteří tu mají za čtrnáct dní vniknout do tajů češtiny. Sešli se tak Španělé, Portugalci, Kypřané, Řekové či Francouzka a Finka.

„Umožnil to program projektu Erasmus Intensive Language Course, Erasmus intenzivní jazykový kurz, který hradí Evropská unie. Studenti u nás absolvují šedesát vyučovacích hodin českého jazyka a pokračují ve studiu na univerzitách po celé republice," vysvětluje Martina Eliášová z hradecké filozofické fakulty.

Žádné biflování, zkouška naostro

Už se umí ve stručnosti představit a orientovat se po městě. Však také podstoupili první zkoušky ohněm sami si měli koupit jízdenku na vlak, zmrzlinu, došli si na kávu, pivo, oběd…

„Knedlíky to byl zážitek, moc mi chutnaly a svíčková k nim byla super," chválí Francouzka Jeanne. „Jen kofole jsem nepřišla na chuť," doplňuje. To Rymunas z Litvy má jasno. „Plzeň, Gambrinus, Krušovice jsou perfektní. Zatím nemám vyhraněnou značku, chutnají mi všechny," usmívá se. Jen Dimitris z Řecka se trochu obává dalších týdnů. Za vším prý stojí počasí. „To je hrůza, jak je tu jeden den teplo a druhý deštivo a navíc pro mne zima. A to mne ještě známí upozornili, že v následujících měsících bude hůř. Nejsem na to zvyklý, ale nelituji. Chtěl jsem poznat nové prostředí, nové lidi, tak uvidíme," uvedl Dimitris.

„Nenutím studenty skloňovat nebo časovat. Hlavní je, aby se v běžném životě dokázali orientovat. Aby znali náš systém dopravy a dokázali si říci například o jízdenku nebo jídlo v restauraci, uvědomili si, co od nich univerzita chce," vysvětlovala jejich lektorka Lenka Shanahan.

Připomněla, že u lékaře těžko někdo z nich řekne: vyvrknul jsem si kotník, když stačí obyčejné bolí mne noha. Tak se to učí jednoduše a stručně.

Úskalí češtiny pro zahraniční studenty
„Čtvrtek, středa, ale i další slovíčka s háčky, to je oříšek," povzdechla si trojice. A to jsme ani nezačali s řeřichou. I když Rymunas z Litvy tvrdí, že jemu háčky zase tak moc život nekomplikují, protože jeho mateřština je má také.

Čeština, jak herec Jan Werich několikrát připomínal, má velkou škálu nabídek. Například představování: jsem, jmenuji se, já se jmenuji… Proto se v Hradci vracejí k nejjednodušším variantám.

„Není asi důležité, jestli řeknou čtyři nebo „štyry". Lépe se jim to říká. Hlavní je, aby obě strany věděly, o čem je řeč," říká lektorka Lenka Shanahan.

Rymunas Karalius, Litva

Nebylo to dlouhé rozhodování. Česko jsem si ke studiu vybral, protože je v centru Evropy. Lákala mne Praha, protože se z ní snadno dostanu kamkoliv do okolních zemí. Budu se věnovat studiu politických věd a chtěl bych srovnat, jak se učí u nás a naopak u vás.

Jeanne Blanquart, Francie

V Česku studuje mnoho mých kamarádů a Prahu považuji za jedno z nejkrásnějších měst v Evropě. Čeština mi učarovala, zní sladce. A po pravdě řečeno, studium mne tu vyjde levněji než u nás. Věnovat se v Praze budu žurnalistice, politologii a filozofii.

Dimitris Tachliampouris, Řecko

Kamarád mi doporučil ke studiu Česko. Je přece jen v srdci Evropy a mohu vyrážet, kam chci. Že jsem na kamaráda dal, toho zatím vůbec nelituji. Jen počasí by mohlo být příjemnější. Zůstávám v Hradci Králové, budu studovat na Fakultě informatiky a managementu.