Znečištěné a popraskané silnice. I to přináší každoroční svoz cukrové řepy. Kamiony napříč regionem směřují často i přes malé obce do cukrovaru v Českém Meziříčí.

Jednou z obcí, kde si obzvláště o letošní řepné sezoně místní stěžují na stav komunikace způsobený převozem tun řepy, jsou i Dlouhé Dvory na Hradecku.

„V prosinci v sobotu a začátkem nového roku v Dlouhých Dvorech vozili řepu do cukrovaru v Českém Meziříčí končili ve večerních hodinách a celý týden byla znečištěna místní komunikace od nákladní aut,“ svěřil se Deníku Jaroslav Koubek ze Dlouhých Dvorů s tím, že kromě znečištění silnice trpí pod tíhou mnohatunových kamionů i jinak.

„Tato silnice se propadá u rybníka a je otázka, kdy se tam nějaké auto propadne. Víka k uzávěrům vodovodních přípojek jsou tak stlačeny do komunikace, že nejdou v případě poruchy vyndat. A silnice je popraskaná,“ dodal Koubek, podle jehož názoru nesou za celou situaci odpovědnost i dispečeři, kteří tunové náklady přes vesnici vysílají.

Vedení malé obce rozprostírající se přibližně deset kilometrů na sever od krajského města situaci a znepokojení některých místních chápe. Celá věc ovšem není v daném případě tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. V letošní sezóně totiž svoz řepy poznamenaly i rozmary počasí. Především kvůli dešti museli ve druhé polovině takzvané řepné kampaně řidiči kamionů využívat silnici. Do té doby se prý snažili své naložené kamiony směřovat převážně přes polní cesty.

„Letos zemědělcům v závěru nevyšlo počasí. Všichni se ovšem snaží a v rámci možností silnici uklízí,“ uvedl starosta Střezetic a Dlouhých Dvorů Radim Slánek s tím, že dosavadní spolupráce se zemědělci je na dobré úrovni. Ti dokonce přislíbili, že se po dokončení řepné sezóny na uklizení či dalších dílčích opravách komunikace budou podílet.

Silnice trpí i jinde

Fakt, že je cukrovar v Českém Meziříčí středobodem všem kamionů svážející každoročně řepu, znamená to, že místní komunikace pod tíhou tunových kolosů výrazně trpí. Upozorňují na to dlouhodobě i obyvatelé a starostové ostatních měst a obcí.

V nedávné době musely být investovány například ve dvou etapách nemalé finanční prostředky do kompletní rekonstrukce silnice mezi Černilovem a Libřicemi, která je jednou z frekventovaných cest spojujících krajské město s cukrovarem v Českém Meziřící. Obě etapy opravy vyšly zhruba na 80 milionů.

Řepná sezóna a tím i svoz nepostradatelné zemědělské plodiny pro cukrovarnický průmysl končí na sklonku letošního ledna.