V Hradci Králové už od roku 1996 působí diabetologické centrum, které má ve své péči více než 3000 pacientů.
Jeho vedoucí lékařka Alena Šmahelová o zkušenostech z centra přednáší v řadě zemí, a to například v Dánsku, Švédsku, Německu, Nizozemsku, USA i dalších.

Účinná kvalitní léčba v Hradci


„Cukrovka je skutečně už celosvětovou epidemií a na celé planetě je evidováno na 150 milionů diabetiků. Tato nemoc je většinou dědičná a vliv na to, zda se projeví, má mimo jiné i přejídání, nedostatek pohybu i stres. Často je spojena s obezitou, vysokým krevním tlakem, poruchami metabolismu tuků,“ vysvětluje Šmahelová. Královéhradecké diabetologické centrum se zaměřuje na specializovanou péči.

„Například léčbu inzulinovými pumpami, dále na úpravu inzulinové léčby, kde se nedaří nemoc řádně kompenzovat. Věnujeme se úpravě metabolických odchylek. Ve spolupráci s jinými lékařskými obory jako třeba s oční či urologickou klinikou se zaměřujeme na léčbu různých diabetických komplikací. Jde zejména o postižení zraku, selhání ledvin a v poslední době se rozvinula péče o syndrom diabetické nohy. Tedy pediatrickou péči, kde jsme nyní dosáhli vynikajících výsledků,“ uvedla vedoucí lékařka.

Zdůraznila, že velmi důležitá je kázeň a motivace pacienta a základem úspěchu je také správná životospráva. Dnes a v sobotu pořádá Diabetologické centrum deváté prestižní celostátní diabetologické sympozium.
Jeho tématem je diabetes a urogenitální systém. Jednání se zúčastní více než 150 předních odborníků z celé republiky. Sympozium přispěje k výměně zkušeností.

„Přednášky a diskuse se zaměří na nové diagnostické a léčebné metody postižení diabetiků,“ upřesnila Šmahelová.
K zajímavým bude určitě patřit také vystoupení specialisty urologické kliniky Pavla Navrátila.
Bude hovořit o erektilní dysfunkci mužů způsobené cukrovkou a její léčbě i o nových terapeutických přístupech v letošním roce.