VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozvoji cyklodopravy v Krkonoších se v poslední době věnuje zvýšená pozornost

Trutnov - Rozvoji cyklodopravy se asi nikdy v minulosti nevěnovala tak velká pozornost jako v poslední době, kdy se vedle „péče“ o stávající cyklotrasy připravují zcela nové úseky, které propojí Krkonoše s okolními regiony.

3.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv VLP


Jen na území Krkonošského národního parku se nachází 390 kilometrová síť cyklotras. Tu doplňuje dalších zhruba 200 kilometrů v oblasti Hostinného, Vrchlabí, Jilemnice, Trutnova a dalších samospráv. Připravují se však i další. Jedním z klíčových projektů, který v našem regionu zastřešuje Svazek měst a obcí Krkonoše, je příprava a realizace Jizersko-Jesenická cyklotrasy č. 22. Ta kromě jiného v budoucnosti propojí Náchodsko, Rychnovsko, Trutnovsko se sousedními kraji. Náklady na 178 kilometrů dlouhý úsek v Královéhradeckém kraji se odhadují na 160 milionů korun. Například úsek mezi Vrchlabím a Lánovem, který bude mít podobu cyklostezky a přispěje k větší bezpečnosti cyklistů, by měl být dokončen v letošním roce.

V současnosti se také postupně pracuje na Labské cyklostezce, jež propojí Špindlerův Mlýn, Vrchlabí, Hostinné a Dvůr Králové. Úsek Podháj v Hostinném je prakticky dokončen, stavební práce se již rozběhly v lokalitě nádraží. S realizací třetího „problémového“ úseku Koněvova čtvrť se počítá v příštím roce. Náklady se dohromady vyšplhají na 9 milionů korun, 60 procent pak pokryjí dotace. Labská cyklostezka, která bude součástí evropské sítě cyklistických stezek, má být v Česku hotova do roku 2013. Vede od pramene Labe až do německého Hamburku.

Důležitou roli v rozvoji krkonošské cykloturistky hraje Svazek měst a obcí Krkonoše. V rámci projektu „Krkonoše ze sedla kola“ organizace, sdružující čtyřicítku zdejších samospráv, už třetím rokem usiluje o zlepšení podmínek cyklodopravy v horských a podhorských oblastech. „Naším úkolem bylo hlavně soustředit se na oblast Podkrkonoší. Kromě značení jednotlivých cyklotras se zaměřujeme také na budování mobiliáře, to znamená laviček a odpočívadel,“ říká výkonný ředitel Svazku Michal Vávra. Během posledních let bylo v oblasti podhůří vyznačeno a vybaveno 200 kilometrů nových cyklotras. Svazek se rovněž podílí na realizaci cyklostezek. Pomáhá jednotlivým obcím zejména se získáváním dotačních tiutulů.

Součástí projektu „Krkonoše ze sedla kola“ je zpracování aktuální velké letní mapy cyklotras, vydávání informačních materiálů nebo propagace tzv. dlouhých sjezdů. Zvýšit adrenalin si v současnosti mohou zájemci na celkem devíti krkonošských sjezdech. Nejdelší čítá 30 kilometrů a vede z Horní Malé Úpy přes Horní Albeřice a Žacléř do Trutnova.

Speciální autobusy pro cyklisty

Od roku 2004 mohou turisté rovněž využít Krkonošských cyklobusů. Speciálně upravené autobusy pro přepravu cestujících a minimálně 15 kol zájemce rozvážejí po celých Krkonoších od června do konce září. Dnes je k dispozici dohromady 6 linek včetně páteřní, 118 kilometrů dlouhé linky, vedoucí z Harrachova přes Rokytnici, Vrchlabí a Janské Lázně do Horní Malé Úpy. V červnu linky jezdí pouze o víkendech, v době letních prázdnin každý den, během září pak ve čtvrtek, v sobotu a neděli. (top)

Autor: Tomáš Plecháč

3.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Harry Potter a vězeň z Azkabanu. Emma Watson, Daniel Radcliffe.

Kino se přenese do světa kouzel

Krajská hokejová liga: SK Třebechovice pod Orebem - Stadion Nový Bydžov.

Třebechovičtí doma nezvládli derby s Novým Bydžovem

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 14. prosince 2017.

Z chatky v zahrádkářské kolonii šlehaly plameny. Zbyly jen stěny

Hradec Králové - Chatku v zahrádkářské kolonii ve Farářství ve středu večer zachvátil oheň. Plameny šlehaly z chatky v ulici Šmeralova na Pražském předměstí.

Prezidentský kandidát navštíví v sobotu Nové Adalbertinum

Hradec Králové - Prezidentský kandidát textař a antropolog Michal Horáček navštíví v rámci své předvolební kampaně v sobotu 16. prosince krajské město.

Učitelé se shodli s žáky. Po volbách „nanečisto“ volají: Drahoš na Hrad!

Hradec Králové - Volby jsou radost, zodpovědnost, změna a naděje. Taková hesla vyvěsili žáci hradeckého gymnázia J. K. Tyla po chodbách školy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT