Jedna petice chce v Pouchovské ulici cyklostezku, druhá také, ale jinak.

Magistrát jako jednu z variant navrhl rozšíření vozovky a umístění cyklostezky na její okraj. S tím souhlasili odborníci od policie až po odbor dopravy.

„Pokud cyklista pojede společně s vozidly v odděleném pruhu, tak na všech křižovatkách bude mít přednost. Jízda je tak bezpečnější," tvrdil Zbyněk Sperat,  zástupce petičního výboru Petice za infrastrukturu pro cyklisty v Pouchovské ulici v Hradci Králové.

Proti tomuto návrhu stojí petice vycházející ze strany obyvatel Pouchovské ulice. Ti chtějí vybudovat pruh pro cyklisty přímo v chodníku. „Nechceme vymýtit jakoukoliv zeleň. Při rozšíření silnice přijdeme o 2,5 metru travnaté plochy, při variantě v chodníku jen o 30 centimetrů," oponoval  Miroslav Kalenský z petičního výboru Petice rekonstrukce ulice Pouchovská – vybudování cyklostezky.

Ve čtvrtek večer se sešli zástupci petičních výborů, města, KMS, odborníků i místních obyvatel, aby zkusili vymyslet řešení. Zatím žádné není.

Cyklostezku v chodníku Komise místní samosprávy Pouchov-Věkoše (KMS) schválila při svém jednání v srpnu 2011. Komise má jedenáct členů a při srpnovém hlasování se jich sešlo osm. Pro návrh bylo pět z nich. Jenže tady podle některých přítomných nastal střet zájmů. KMS zastupuje čtyři tisíce lidí. Petici pro vybudování cyklostezky společně s chodníkem podepsalo zhruba 150 lidí. A z pěti hlasujících členů KMS čtyři bydlí právě v Pouchovské ulici.

„Rozhodně si nemyslím, že by šlo o střet zájmů. V komisi je jedenáct členů a pouze čtyři jsme z Pouchovské ulice. Další členové jsou z Věkoš nebo horního Pouchova. I ti stáli za naším řešením. Členství v komisi je dobrovolné a nikdo tu práci dělat nechtěl. My chceme dění na Pouchově změnit," vysvětlila Hradeckému deníku Anna Francová, členka KMS Pouchov-Věkoše.

Pouchováky trápí kamiony

Proti variantě cyklostezky souběžně se silnicí její odpůrci argumentují, že v případě jejího rozšíření by mohla řidiče  svádět k větší rychlosti. „Třicítkou tam kamiony rozhodně nejezdí. Už teď se nám klepou domy," vyjádřil se jeden z místních občanů.

Právě nadměrná kamionová doprava je jedním z problémů, které trápí obyvatele Pouchovské. Přes ni totiž jezdí nákladní automobily do skladištní oblasti. Dopravu by mohla vyřešit nová přípojka  přes Slezské Předměstí. Jenže její výstavba je otázkou několika let.

Druhým problémem je parkování obyvatel v místech, kde se to nesmí. „Zkusíme najít prostor pro vybudování parkoviště v nejbližším okolí. Případné řešení parkování by mohlo pomoci s cyklostezku," uvedl Jindřich Vedlich, náměstek primátora pro investice.