Stohy dokumentů a předělaných projektů, desítky výkupů či směn pozemku.

Po pěti letech práce se podařilo Svazku Obcí Hradubická Labská získat stavební povolení k části připravované cyklotrasy Mechu a Perníku mezi oběma krajskými městy.

Pro novou stezku, která prozatím propojí Hradec Králové s Vysokou nad Labem, to znamená velmi důležitý mezník. Uleví se především cyklistům, kteří do současnosti musí „zápasit“ s auty na rušné silnici.

„Pro obyvatele Vysoké to samozřejmě bude znamenat opravdu úžasnou věc, že kdo chce vezme kolo a bez nějakého adrenalinu a přetlačování se s auty na velké silnici dojede do Hradce a zpět,“ uvedl starosta Vysoké a výkonný ředitel Svazku Obcí Hradubická Labská Jiří Horák s tím, že kromě bezpečnosti samotné vidí další význam nové cyklostezky i v budoucím rozvoji oblíbené cykloturistiky.

Pětikilometrový úsek, který bude po rovině lemovat Labe, konkrétně spojí Vysokou s Hradcem od místního sportovního areálu k supermarketu v Třebši.

Obce budou hledat firmu

Stavební povolení, které v těchto dnech nabylo právní moci, je sice jednou z nejdůležitějších záležitostí, následovat bude ale v nejbližších týdnech a měsících i hledání vhodné firmy, schválení přislíbeného financování a výstavba samotná. „Zakázka to bude zhruba za 32 milionů bez DPH. Pokud vše půjde dobře, tak bude v polovině září znám vítěz výběrového řízení,“ řekl Horák s tím, že následovat bude žádost o dotaci z programu ITI, respektive IROPu.

Na začátku roku začne růst

V letošním roce by se tak mohly na úseku budoucí cyklostezky provádět přípravné práce. Na začátku toho dalšího roku má pak podle harmonogramu přijít hlavní fáze výstavby.

„Kvůli zhruba 50 metrovému přemostění slepého ramene řeky bude nejdéle trvat asi výroba mostu,“ doplnil Horák s dodatkem, že celkově by stavební práce měly začít v únoru či březnu příštího roku. „Reálně v polovině příštího roku stříháme pásku a vyjíždí se,“ odhaduje Horák.

Přiláká pozornost

Připravovaný pětikilometrový úsek mezi Hradcem a Vysokou sice svou délkou zatím nebude „konkurovat“ například krajského města na Kuks či stezkám v hradeckých městských lesích, nicméně i tak je pravděpodobné, že i Hradečáci její otevření uvítají. Oproti stezce na Kuks bude stezka na Vysokou v určitých směrech komfortnější. Její šířka bude tři metry a její okraje bude lemovat půlmetrová krajnice. Na rozdíl od svého „konkurenta“, který v některých místech dosahuje maximálně dva a půl metrové šířky.

Nová stezka
Hradec Králové a Pardubice má v budoucnosti spojit takzvaná cyklostezka Mechu a Perníku. Ta má navázat na mezinárodní cyklotrasu Labská stezka.
Od poloviny příštího roku by milovníci cyklistiky měli začít využívat nové pětikilometrové trasy mezi Hradcem a Vysokou nad Labem.
Výstavba této trasy má přijít na zhruba 32 milionů bez daně a Spolek Obcí Hradubická labská chce na její výstavbu využít financí z dotaci.