Přijďte nám říci o problémech v krajské metropoli i v okolí, které vás trápí. Taková je výzva Hradeckého deníku, který se snaží přiblížit noviny svým čtenářům. Nebudeme strkat hlavu do písku a pokusíme se k vašim námětům zjistit více.

Dnes jsme se podívali na problém, který trápí cyklisty i chodce před hypermarketem OBI u druhého okruhu. Většinu průjezdu mezi parkovištěm u telefonní ústředny a plochou před hypermarketem, které jsou přirozeným pokračováním cyklostezky vedoucí z Labského mostu, zabírají vysoké komíny tvárnic na dřevěných paletách.

„Problém je, že přes ně není vidět na druhou stranu, jestli tam někdo nejede. Já sám už jsem tady měl kolizi s jiným cyklistou. Nedokážu si představit, co by se mohlo stát, kdyby někdo najel třeba do maminky s kočárkem. Nemá to tady co dělat, určitě by to šlo vyřešit jinak,“ stěžuje si František Hloušek, který bydlí v nedalekém domě.

Dopravní specialista policie Stanislav Blažek dává muži za pravdu tak napůl. „Na pozemní komunikaci by neměla být pevná překážka. Jenže tohle je účelová komunikace, a to zákon neřeší. Je tam právní vakuum. Prověříme to na místě,“ tvrdí Blažek.

Cesta, která cyklisty zavede z Labského mostu až na křižovatku u Šimkových sadů, je velmi frekventovaná. „Parkoviště, přes které cesta vede, jsou soukromými pozemky. Ale město má zájem, aby byly průjezdné. Dřív cyklisté jezdili podél okruhu, jenže tam jsou teď překážky a není to možné. Pokusíme se s OBI dohodnout, aby byl průjezd bezpečný,“ uvedl Karel Šimonek z odboru hlavního architekta hradecké radnice.

Vedení hypermarketu proti zprůjezdnění parkoviště nic nenamítá. „Proti cyklistům nic nemáme. Nepřinese to žádné omezení ani úsporu. Jenže nejsme majitelem obchodu ani parkoviště. A ten se dohodl se sousedním mobilním operátorem. Palety se tam navezly, aby jim tam neparkovali cizí lidé,“ uvedl šéf obchodu Vladimír Šprync.

Pozemky i market patří chomutovské společnosti Inter – Správa budov. „Tam je bohužel problém, že parkoviště zneužívají lidé k parkování zdarma. Potíže s tím průchodem ale vyřešíme do konce měsíce tak, aby byl bezpečný ze všech stran,“ slíbil manažer Luděk Janda.

Přijdeme na kontrolu.