Vláda ve včerejším termínu nedostane podepsané smlouvy s farmářkou Ludmilou Havránkovou o získání jejích pozemků pro dostavbu dálnice D11 k Hradci Králové. Stále není hotový znalecký posudek pro ocenění směňovaných pozemků. Sdělil to vládní zmocněnec pro D11 Ivo Toman.

Třiadvacátý duben jako termín pro předložení smluv k projednání stanovila vláda v únoru ve svém harmonogramu pro získání pozemků.
Krátce poté statkářka Havránková v neformálním rozhovoru s redaktory Deníku vyslovila pochybnosti o tom, že lze za necelé dva měsíce znalecké posudky vypracovat. Předpokládala, že je vládní termín nesplnitelný.
Podle Tomana se však nic neděje. „Termín 23. dubna byl brán jako pracovní, posun bude kvůli znaleckému posudku o několik dní. Na nejbližší zasedání vlády by se smlouvy mohly dostat. Je to ve finále, “ řekl Toman.

Vládní harmonogram přitom počítal s tím, že pokud se dohod nedosáhne do včerejška, bude zahájeno vyvlastnění půdy farmářky.
Dohoda státu s farmářkou spočívá v tom, že Havránková za své tři hektary na trase D11 dostane od státu jiné tři hektary s finančním dorovnáním podle znaleckých posudků. Navíc statkářka dostane dalších 130 hektarů státních pozemků do nájmu. Havránková již dříve uvedla, že s principy řešení souhlasí. (čtk, pl)
. . .