Obec poukazuje na to, že ministerstvo dopravy před pěti měsíci uložilo ŘSD rychlé vybudování bezpečnostních a protihlukových opatření. "Od té doby se ale nic neděje, nikdo s námi z ŘSD nejednal," řekl Kosina. Obec proto spolu s chlumeckým starostou Miroslavem Uchytilem v minulých dnech napsala řediteli ŘSD otevřený dopis, v němž ho vyzvala k urychlenému řešení problému.

Přes Nové Město, které leží u Chlumce nad Cidlinou, jedou všechny kamiony mezi Hradcem Králové a Prahou, protože úsek dálnice od Nového Města k Hradci Králové zatím nesmějí používat. Kamiony budou jezdit přes Nové Město do doby, než se ŘSD podaří vyřešit výkupy pozemků a dálnici postavit až do Hradce Králové. Po loňském otevření dálnice kamionů přibylo a denně jich přes obec podle odhadů projede až 9000.

Na nová okna, která by zmírnila hluk od kamionů, čeká podle starosty několik desítek domácností. "Okna musíme mít stále zavřená, jinak se vůbec nevyspíme. Řada starých domů kvůli otřesům od kamionů praská," řekl. ŘSD by také mělo osadit dva přechody pro chodce tlačítkovými semafory. To je důležité zejména proto, že u silnice stojí budova základní školy.

Dálnici z Prahy k Hradci Králové ŘSD otevřelo loni v prosinci. Kvůli problémům s pozemky dálnice končí šest kilometrů před krajským městem. Od Sedlic na konci dálnice řidiči na hlavní silnici číslo 11 jedou po okresních silnicích přes Libišany a Plačice. Podle odhadů by celá dálnice až do Hradce Králové mohla být po vyřešení všech sporů hotova do tří až pěti let.