Kamiony totiž musí z dálnice sjet už u Chlumce a do krajského města míří přes Nové Město po staré silnici I/11.

Obec požaduje semafor a okna


Nové Město žádá výměnu oken v místnostech s překročenými hlukovými limity a zřízení dvou přechodů pro chodce vybavených tlačítkovými semafory. Opírá se přitom o rozhodnutí ministerstva dopravy z prosince loňského roku.

„Toto rozhodnutí je platné již pět měsíců, ale dosud s námi o tom nikdo oficiálně nejednal,“ stěžuje si starosta Nového Města Vladimír Kosina. Dodal, že současná situace je neudržitelná, zvlášť když u silnice leží škola.

„Neobdržíme–li od vás uspokojivou odpověď do 15 dnů, nevylučujeme zorganizování protestu našich obyvatel, který bude znamenat zablokování silnice 36/I v naší obci,“ stojí například v otevřeném dopise, který kromě představitelů Nového Města podepsal i starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil.
Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Martina Vápeníková tvrdí, že oken se lidé dočkají už brzy. „V dubnu jsme vypsali výběrové řízení a 20. června otevíráme obálky. Výměna oken, která se týká 67 domů, přijde na řadu v létě,“ sdělila nám. Složitější to podle ní je se semafory na přechodech. „Hledáme takové technické řešení, aby auta neucpala kruhový objezd,“ uvedla.

Život v Novém Městě?

„Zlaté Libišany, tam nejezdí kamiony,“ řekla nám Alena Zavoralová, která s manželem obývá domek hned u silnice. Kamiony jim jezdí tři metry od oken! „Nedá se tady spát, na noc chodíme dozadu. Tabulky v oknech se klepou, větrat vůbec nemůžeme a nárazy nám navíc ničí dům. Na fasádě je několik trhlin. Protihluková okna jsme měli mít už dávno, ale termín pořád odkládají,“ zlobí se Jaroslav Zavoral.