Když se vloni na podzim dohodl stát s farmářkou Ludmilou Havránkovou po 15 letech vzájemného osočování na výměně pozemků nutných pro dokončení dálnice D11 těsně před Hradcem, zdálo se, že je vyhráno.

Omyl. Bagry v lednu na pole nevyjely a do Vánoc pár set metrů chybějící dálnice stát nebude. Úřední šiml zapracoval a dohoda s Havránkovou není dodnes podepsána. Ta tak na jaře na svém poli znovu zaseje.

„Smlouva u nás prochází schvalovacím kolečkem. Hotovo a ke schválení ve vládě bude za pár týdnů,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Jenže to samé ministerstvo tvrdilo v prosinci a smlouvu měla vláda schvalovat před Vánocemi.

A proč vůbec vláda? Dohoda o směně pozemků s Havránkovou je totiž vůči farmářce tak velkorysá, že by z ní mohl být pořádný precedens pro další podobné spory.

Za zhruba 150 metrů široký pluh pole těsně před Hradcem totiž dostane pozemky 25krát větší. Důvod je prostý. Sporné pole pod budoucí dálnicí je už předem chápané jako stavební parcela, a je tedy několikrát dražší než zemědělská půda. A směna se nepočítá v hektarech, nýbrž právě v jejich finanční hodnotě.

Objevují se už obavy, že tak nevýhodná smlouva ve vládě vůbec neprojde a D11 zůstane několik dalších let trčet nedokončená v polích.

„Také jsem takový názor slyšel, ale nepřísluší mi to komentovat. To je politika,“ uvedl Hanzelka. Popřel ovšem dřívější spekulace, že vedle majetkového vyrovnání by Havránková měla dostat i peníze.

Dojde k vyvlastnění?

Ve hře je však ještě jedna varianta, pro stát mnohem výhodnější. Nikdo ji sice nechce vyslovit nahlas, ale už si o ní cvrlikají i vrabci na střeše hradeckého magistrátu: vyvlastnění.

Olej do ohně přilil například náměstek ministra dopravy Jiří Hodač. Už dříve naznačil, že má vedle směny pozemků v záloze ještě další tah. „Ano, jsou dvě varianty. Jaká je ta druhá, neřeknu. Počkejte si, až to půjde na vládu,“ řekl před týdnem pro aktualne.cz.

Důvodů pro podobné spekulace je víc. Především neustálé protahování postoupení smlouvy vládě.

Otálení s dostavbou D11 vedle řidičů nejvíc trápí obyvatele Libišan na předměstí Hradce, přes které nyní vede provizorní sjezd z dálnice. „Je to na mrtvém bodě. Na podzim se ztropil mediální humbuk, že dohoda je na spadnutí, ale od té doby se nic neděje,“ stěžuje si starostka Monika Nováková.

Vesnici se ale přece jen letos uleví. „Do konce roku bude zprovozněn nový provizorní sjezd v Praskačce, na půli cesty mezi Libišany a Hradcem,“ uvedla mluvčí Ředitelství silnici a dálnic Adéla Parkanová. Silničáři k tomu tlačí i výjimka hygieniků pro sjezd v Libišanech. Ta v prosinci končí.

Farmářka Havránková se možnosti vyvlastnění děsí. Když ji nedávno napsal Deník jen jako pouhé konstatování jedné z možností řešení sporu, vyhrožovala žalobou.

K dokončení dálnice D11 z Prahy do Hradce zbývá postavit pouhých pět kilometrů. Kamiony musí kvůli zákazu jízdy přes Libišany nadále jezdit po staré státovce.

ČTĚTE TAKÉ:


Dálnice D11 snížila počet tragédií

Ilustrační foto

Hradec Králové - Na silničních tazích mezi Prahou a východními Čechami umírá méně lidí. Dokazují to policejní statistiky. Na dálnici D11 vkraji dokonce po více než roce od otevření nedošlo ke smrtelné dopravní nehodě!

Dálnice z Hradce Králové do Poděbrad rok po otevření: Rychlá jízda, žádné služby

Dálnice Praha - Hradec Králové

Hradec Králové - Test Deníku: Dvaačtyřicet kilometrů nového úseku D11 je stále bez jediné benzinky či odpočívadla

Kdyby Hitler vyhrál u Stalingradu, dálnice by už stála

Dálnice a rychlostní komunikace

VÝCHODNÍ ČECHY - Pro čtyřproudou magistrálu z Pardubic do Brna, která je nyní jen na papíře, jsou u Moravské Třebové dodnes patrné od války hotové dálniční náspy a mosty.

Dostavba dálnice D11 do Hradce Králové má zelenou

Stavba dálnice

Dostavbě dálnice D11 do Hradce Králové by již nic nemělo bránit. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se po několikaletých vyjednáváních dohodlo s majitelkou pozemků Ludmilou Havránkovou.

Půl roku od otevření dálnice už předělávají první most

Dálnice Praha - Hradec Králové

HRADEC KRÁLOVÉ - Dálnice D11 z Prahy do Hradce Králové je v provozu sotva osm měsíců, a už na ní musí silničáři opravovat první most.

Ekologové připravují další protesty proti dálnici Českým rájem

Český ráj

VÝCHODNÍ ČECHY - Občanská sdružení z Českého ráje připravují další protesty proti plánované výstavbě rychlostní komunikace R 35 Českým rájem.

Dálnice D11 zkomplikovala provoz

Ilustrační foto

VÝCHODNÍ ČECHY - Dálnice D11, sloužící řidičům od loňského prosince, zkomplikovala dopravu v Pardubicích. Firmy sídlící u spojky vedoucí k dálnici si stěžují na provoz. Rozvoj podniků k této kritické dopravní situaci přispívá. Pardubická radnice hledá řešení i investora.

Nájezd na dálnici D11: hodinové zácpy

Kolony aut zpomalují jízdu

LIBIŠANY - O Vánocích otevřená dálnice D11 měla řidičům zkrátit cestu z Hradce Králové do Prahy o více než polovinu, na pouhých 45 minut. Realita je však taková, že za tuto dobu se nyní motoristé ve špičce nevymotají ani z Hradce a sousedních Libišan, přes něž vede přivaděč na dálnici.

Nové Město hrozí blokádou přivaděče k nové dálnici

Tak žijí v Novém Městě u Chlumce nad Cidlinou

NOVÉ MĚSTO - Obec u Chlumce nad Cidlinou sužovaná neuvěřitelnou hustotou kamionové dopravy bouchla do stolu. Po Ředitelství silnic a dálnic ČR žádá urychlené dokončení protihlukových a bezpečnostních opatření, jinak hrozí zablokováním dálničního přivaděče.

Nové Město zatížené kamiony z D11 chce nová okna a chystá protest

Ilustrační foto

KRÁLOVÉHRADECKO - Obec Nové Město na Královéhradecku, kterou zatěžuje kamionová doprava z dálnice D 11, požaduje po Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) urychlené vybudování přechodů a výměnu oken v domech u silnice. Pokud se ŘSD stavbou dříve slíbených úprav nezačne rychle zabývat, je obec připravena zorganizovat protest obyvatel a zablokovat v obci silnici. ČTK to dnes řekl starosta Nového Města Vladimír Kosina.

Dokončení dálnice je stále v nedohlednu

Ilustrační foto

HRADEC KRÁLOVÉ - Jde o sotva dva kilometry široký pruh pole těsně před Hradcem Králové podél staré výpadovky na Prahu. Přesto kvůli němu dnes trpí stovky obyvatel Libišan a Plačic, přes které musel být sveden provizorní sjezd z dálnice.

Obávají se dalšího mýtného

Přetížené silnice v obcích

VÝCHODNÍ ČECHY – Obavy obyvatel měst a obcí na hlavních silnicích v regionu z toho, že se po lednovém zavedení mýtného na dálnicích přesunou kamiony sem, se zatím příliš nenaplnily.