Celkem na bezpečnost v ulicích bude dohlížet již pětatřicet kamer. Prvních dvacet z nich, které uvedli do provozu loni na podzim, stálo kolem 3 milionů korun. Město na ně získalo milionovou dotaci z programu prevence kriminality ministerstva vnitra. Letošní investice vyjde na 2,35 milionu korun a opět část hradí ministerstvo vnitra.

„Kamerový systém je jedno z preventivních opatření po problémech s nepřizpůsobivými občany z let 2010 a 2011, které radnice přijala. Reagovali jsme tak na podněty obyvatel města. Kamery spolu s asistenty kriminality a vyšším počtem terénních sociálních pracovníků pro město znamená, že se částečně snižuje kriminalita ve veřejných prostranstvích," vysvětluje Ondřej Neuman z městského úřadu.

V první fázi se kamery zaměřily na centrum města a parky, systém bude nyní sledovat severozápadní část Nového Bydžova.

„Opět jde o riziková místa, kde jsou tradičně problémy s opilci, výtržníky či zloději. Jedná se především o parkoviště u nemocnice a nově stavěný terminál autobusového nádraží. Jednoduše se snažíme, aby se tu obyvatelé cítili opravdu bezpečně," zdůrazňuje místostarosta Bydžova Bohumil Orel.

Jak dodal, výhodou je, že kamerový systém je k dispozici nejen strážníkům, ale také státním policistům.

„Důležité je, že můžeme archivovat záznamy až čtrnáct dnů. Nejde o denní pořádek, ale hlavně o noční klid," dodal Bohumil Orel.