Pokud návrh koalice projde zastupitelstvem, které se uskuteční příští úterý, vyhlásí město během července výběrové řízení. Do konce roku má pak být vybrán zhotovitel a na jaře 2020 by měla stavba začít. První překážku v tomto plánu by měla koalice překonat. „Předpokládám, že budeme mít jako koalice jednotné hlasování,“ prozradil primátor města Alexandr Hrabálek. Podle všeho by tak měl návrh zastupitelstvem projít. A dál?

Pracovat by se na stadionu podle náměstka primátora Jiřího Bláhy (ODS) mělo začít na jaře příštího roku a hotovo má být za dalších 18 měsíců. Nejprve se má začít s demoličními pracemi, a poté by se mělo pracovat na základech nového stadionu, přičemž z původního zůstane pouze stávající objekt východní tribuny, který bude sloužit jako zázemí pro potřeby tréninkových hřišť.

Na rozdíl od minulé koalice plánuje ta současná stavět celý stadion naráz. Díky tomu má být hotovo rychleji, zároveň to však znamená, že si hradečtí fotbalisté budou muset najít dočasné útočiště jinde. „Od jara 2020 si bude muset hradecký fotbalový klub najít jiné zázemí pro utkání. Toto je rozdíl oproti původní předchozí zadávací dokumentaci, která sice počítala s tím, že se bude na hřišti během stavby hrát, ale stavební práce byly naplánované na dva roky,“ vysvětlil Bláha. Podzimní část letošní sezony tak ještě odehrají fotbalisté na starém stadionu, na jarní část už si musí najít nové útočiště. To by mělo platit i o celé sezoně 2020/2021. Podle Bláhy se nabízí hned několik variant. „Fotbalové asociaci (FAČR) jsem nechal zaslat dokumentaci k Bavlně. Pokud by to FAČR neschválila, namátkou mě napadají Pardubice a Chrudim, kde se také hraje stejná soutěž jako v Hradci. Ale necháme to spíš na vedení klubu,“ řekl Bláha.

Cena, se kterou politici počítají, činí 740 milionů korun včetně DPH. Jde o největší investiční akci města za poslední roky. Úvěr si radnice kvůli stavbě stadionu brát nechce, bude se ale snažit získat dotaci od státu. „Na každou z pěti částí bychom údajně mohli žádat dotaci až 40 milionů korun. Uvidíme, jaká bude dotační výzva,“ uvedla náměstkyně primátora Monika Štayrová (ANO).

Na nový stadion by se mělo vejít 10 tisíc diváků. Chybět by nemělo ani typické osvětlení hradeckého fotbaového stadionu - lízátka. Budou ale nové. „Tyhle lízátka se použít nedají. V projektu budou nahrazeny novými,“ potvrdil Bláha s tím, že současná lízátka i kvůli povodni z roku 1997 korodují.

Současný stadion stojí v Malšovicích od roku 1960 a o jeho rekonstrukci se ve městě mluví již desítky let. V roce 2017 nechalo bývalé vedení města zbořit západní tribunu, po níž zbyl jen hliněný val. Loni vypsalo na stavbu stadionu dva tendry, oba ale poté zrušilo. Nyní má přijít na řadu tendr další.