Dominanta krajského města se v posledních letech bohužel stala vyhledávaným místem sebevrahů. Svůj život skokem z Bílé věže ukončila za posledních pět už pětice lidí.

Poprvé v novodobé historii skočil z hradecké věže v květnu 2016 pětačtyřicetiletý muž, o rok později pětadvacetiletá dívka, v únoru roku 2018 čtyřiatřicetiletý muž a loni v listopadu pak šestapadesátiletá žena. Policisté ve všech předchozích případech vyloučili cizí zavinění. Radnice kvůli těmto případům dlouhodobě zvažuje, že ochoz Bílé věže osadí sítí, která by mohla podobným tragédiím zabránit. Zatím k tomu ale nedošlo.

Bílá věž, která nedávno prošla pečlivou rekonstrukcí pod přísným dohledem památkářů, stojí v historickém centru krajského města, patří k navštěvovaným turistickým cílům. Prostranství pod ní patří k poměrně frekventovaným místům, rozhodnutí ukončit život skokem z věže tak může znamenat nebezpečí i pro kolemjdoucí. To si uvědomují i na radnici.

"Je to nešťastná věc, kterou ale musíme určitě řešit. Musíme zjistit varianty, jak to po technické stránce zabezpečit," řekla Deníku loni v listopadu první náměstkyně primátora Monika Štayrová (ANO). Ředitel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti, která je provozovatelem Bílé věže, o nutnosti instalace sítí hovořil pro Deník už v roce 2018. Se svým návrhem ale Miroslav Franc narazil u tehdejšího vedení města. Zabezpečení proti případným sebevrahům už některé dominanty českých měst mají. Sítě fungují například na Černé věži v Českých Budějovicích.