V České republice je další vlna epidemie koronaviru. Nepříjemnou zprávu dokazují více než tisícové denní přírůstky nakažených, zvyšující se počty hospitalizovaných pacientů i mnoho uzavřených školních tříd. Podle odborníků je prakticky jisté, že vzhledem k ročnímu období se situace v dalších týdnech zlepšovat nebude. Může za to i fakt, že počty očkovaných už v poslední době rostou jen velmi pomalu.

Zatímco v některých regionech už se opět nepříjemně plní nemocnice, v hradeckém kraji je situace stále poměrně klidná. Podle lékařského náměstka Fakultní nemocnice Hradec Králové (FNHK) Zdeňka Tušla jsou v zařízení aktuálně hospitalizovaní s covidem tři lidé.

Pouze v řádu nižších jednotek se počty covidových pacientů pohybují ve FNHK už několik týdnů. A nijak dramaticky nerostou ani denní přírůstky pozitivně testovaných. Týdenní incidence je v hradeckém kraji nejnižší z celého Česka.

Očkování proti covidu. Ilustrační snímek
Přeočkování na covid: Interval se od 18. října zřejmě zkrátí na šest měsíců

Třeba v Moravskoslezském kraji přibylo jen za čtvrtek více případů, než kolik přibylo v hradeckém za celý říjen. Způsobené je to zejména vysokou promořeností našeho regionu. Podle oficiálních statistik Ministerstva zdravotnictví prošel covidem v Královéhradeckém kraji každý pátý člověk. To je nejvyšší podíl ze všech krajů. Reálná čísla navíc budou zřejmě ještě vyšší.

Vývoj epidemiologické situace v Královéhradeckém krajiVývoj epidemiologické situace v Královéhradeckém krajiZdroj: MZČR

Nadprůměrně si stojí kraj i v očkování. Dvě dávky už v kraji dostalo přes 300 tisíc lidí. Prvních 1500 zájemců už má za sebou i třetí posilovací dávku. „Zájem o třetí dávku narůstá,“ potvrdil mluvčí FNHK Jakub Sochor s tím, že v nejbližší době se pravděpodobně ještě výrazně zvedne.

Dosud se totiž o ní mohou přihlásit pouze lidé, kteří druhou dávku dostali minimálně před osmi měsíci. Už od pondělí ale bude stačit doba šesti měsíců od druhé dávky. K očkování můžete stále využít 10 míst v celém kraji. Jediné očkovací centrum, které ukončilo svůj provoz, bylo to v hradeckém Atriu, které nabízelo očkování bez předchozí registrace. Nově nabízí tuto službu přímo FNHK.

Zdravotníci pečují o pacienta s koronavirem. Ilustrační foto
Očkovaní vs. neočkovaní: Ti s vakcínou končí v nemocnici zřídka, ukazují data

Že je očkování hlavní zbraní proti další velké vlně, říká i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ten v pátek přiznal, že epidemie se v Česku nevyvíjí dobrým směrem. Motivovat k očkování chce veřejnost zkrácením platnosti PCR i antigenních testů. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová navíc plánuje od prosince ukončit proplácení testů. Výjimkou budou děti do 12 let, pro které zatím není schválená vakcína.

V KARANTÉNĚ JSOU V KRAJI TŘI ŠKOLNÍ TŘÍDY

Od začátku září skončilo v karanténě v Česku přes 12 tisíc školáků. V některých krají jsou kvůli covidu uzavřené i celé školy. Na Královéhradecku je ale zatím situace poměrně klidná.

„V karanténě jsou celkem tři třídy žáků a pět pedagogů. Jedná se o dvě školy na Hradecku a jendu na Trutnovsku,“ řekl Deníku mluvčí Královéhradeckého kraje Dan Lechmann.