Paní Andrea žije v menší bytě na Slezském Předměstí v Hradci Králové. Loni platila daň z nemovitosti kolem 800 korun. Teď to bude o zhruba 700 víc. „Je to pro mě jedna z dalších plateb, která se mi zvýšila. Vím, že to jinak nebude, tak mi nezbývá nic jiného než to respektovat. Není to něco, co by bylo nějak zničující,“ uvažuje šedesátiletá žena. 

Ostřeji už se ale vyjadřuje Milan Dušek, který žije v domku na okraji města. „Je to kapka ke kapce a tohle je tedy už pořádná kapka. Platit budu pomalu dvakrát víc. Nejvíc mě štve, že peníze schlamstne stát, ale člověku navíc nic nedá,“ krčí rameny padesátník.

Daň z nemovitosti zvýšila celostátně vláda v rámci konsolidačního balíčku, když zvýšila základní sazbu za metr čtvereční u bytů a rodinných domů ze 2 korun na 3,50, tedy o 80 procent.

Ilustrační foto. Jaký nový projekt se v Hradci uskuteční? O tom rozhodnou občané.
Do čeho by se mělo v Hradci Králové investovat? O tom rozhodnou obyvatelé města

Deník propočítal vzorové případy, o kolik se Hradečanům daň z nemovitosti zvýší. Například majitel 50metrového bytu zaplatí nově 1281 korun, 80metrového pak 2050. 

Za rodinný dům s jedním patrem o zastavěné ploše 140 metrů bude nově činit daň z nemovitosti 3 587 korun. Tento výpočet se týká přímo města, majitelé bytů a domů v okrajových částech zaplatí méně.

Hradec uvažuje do budoucna o různé výši daně

Jak si daň můžete vypočítat? Centrálně zvýšená sazba za metr čtvereční se násobí koeficientem podle velikosti města a také místním koeficientem. Ten si může město samo určit. V Hradci Králové zůstává už 15 let koeficient ve výši 3 (obce si mohou zvolit mezi 1 až 5). 

„Důvodem pro zachování stávajícího koeficientu byla prozatímní snaha o stabilitu daně a také nechceme více zatěžovat naše občany a podnikatele,“ vysvětluje hradecká primátorka Pavlína Springerová. 

Jak vypočítat daň z bytu

• Základem daně je výměra podlahové plochy v m2 podle stavu k 1. lednu.

• Výměra se vynásobí koeficientem 1,22, je-li součástí jednotky pozemek přesahující zastavenou plochu nebo je-li jednotkou užíván pozemek ve vlastnictví všech vlastníků jednotek v domě.

• Daňová sazba pro byt či rodinný dům je 3,50 Kč/m2.

• To se vynásobí koeficientem podle počtu obyvatel, v Hradci Králové je to pro město 2, pro okrajové části pak 1,6.

• Výsledek se následně vynásobí místním koeficientem, které se obce určují samy. Obce ho mohu zvyšovat ze základní úrovně 1 až na hodnotu 5. Ty se mohou lišit i podle lokality v jednotlivých městech nebo obcích. Místní koeficient lze nejlépe zjistit přímo na příslušných úřadech. V Hradci Králové je místní koeficient 3.

Modelový příklad pro byt 50 m2 v Hradci Králové

1. Byt 50 m2 v bytovém domě.

2. Základ daně: 50 x 1,22 to je 61 m2

3. Sazba daně: 3,50 Kč/m2 x koeficient podle počtu obyvatel, v Hradci je 2 v centru, 1,6 v okrajových částech 2 = 7 Kč/m2

4. Daň = 61 x 7 =  427 Kč

5. Doplnění o místní koeficient: Hradec Králové má 3

6. 427x3 = 1281 Kč

7. Celková daň po úpravě místním koeficientem: 1281 Kč

Modelové příklady bytů Hradci Králové

Byt: 50 m2 – 1281 Kč

Byt 80 m2 – 2050 Kč

Rodinný dům s jedním nadzemním podlažím a zastavěnou plochou: 140 m2 – 3 587 Kč

Hradečané si letos připlatí například za likvidaci odpadů, vodu, teplo a od března podraží i jízdné MHD. Primátorka ale současně netají to, že město si nechává vypracovat analýzu potenciálu území a ekonomického hodnocení města. Na jejím základě by pak v „lepších“ částech města mohl koeficient vzrůst. 

„Je to věc, o které přemýšlíme. V tuto chvíli nedokážu říct, kde by koeficient vzrostl, ale je to běžný a obvyklý nástroj, který je využívaný i v jiných městech,“ odkrývá plány vedení města Pavlína Springerová.

Města na Hradecku drží koeficient na jedničce

Místní koeficient zůstává na hodnotě 1 v Třebechovicích. „Nechtěli jsme tento poplatek navyšovat, když se zvedají poplatky jiné, například poplatek za komunální odpad, ale i ty, na které město nemá vliv, jako je například vodné a stočné,“ vysvětlil třebechovický starosta Roman Drašnar.

A koeficient neměnil ani Chlumec nad Cidlinou. „Do budoucna uvažujeme o zvýšení pro nadnárodní společnosti nebo občany, kteří u nás nemají trvalé bydliště,“ upozorňuje starosta města Vladan Kárník. Místní koeficient se neměnil ani v Novém Bydžově. Také tady zůstává na hodnotě jedna.

Přesto i v těchto městech si lidé za daň z nemovitosti připlatí, protože základní koeficient se zvýšil z 2 na 3,5. 

Přiznání daně z nemovitosti, které je nutné podat do konce 31. ledna, se podle odhadu Finanční správy týká jen asi sta tisíce lidí. Přiznání budou muset podat například ti, kteří si v minulém roce pořídili nemovitost, nebo mají v katastru nemovitostí zapsanou nemovitost jako garáž, ale dosud ji přiznávali třeba jako příslušenství k rodinnému domu. Ostatním jejich výši vypočítá finanční úřad a složenky s částkou, kterou budou muset zaplatit, dostanou do schránky přibližně v dubnu. Daň pak budou muset zaplatit do 31. května.

Mohlo by Vás také zajímat: v Hradci Králové lidé zaplatí více i za jízdné MHD

Zdroj: Deník/Jiří Fremuth